Vážení kolegové, přátelé a příznivci našeho webu a kamarádi,
v prosincovém článku WEB v listopadu jsem zmiňoval, že v lednu udělám nějaké shrnutí toho, co se na našem webu událo v roce 2020. Než ale se do toho pustíme, podíváme se, jak si stál náš web v prosinci 2020.
V měsíci prosinci jsme publikovali 19 článků s různými informacemi. Například informace o registraci našeho klubu u ÚCL a získání registračního čísla, které je opravdu „nehezké“ a dlouhé. K tomu jsme pak publikovali informaci o životních jubileích našich členů, informaci o „ošklivácích“, kteří se nás snaží v poslední době obalamutit a připravit nás o data a peníze. Pak jsme uveřejnili něco modelů Jirky Veinfurta, jak se létalo na Západě a ve Středozemi. No myslím si, že toho bylo dost.
Tak se podívejme na prosincovou hitparádu:
Na prvním místě se umístil článek o létání korespondenční soutěže v Plzni, který poslal Martin Křesadlo. Hned za ním je pak informace o registraci našeho klubu u ÚCL.
No a nyní se podívejme, jak to bylo po celý rok. Tak začátkem roku jsem převzal správu webu od Petra Valtery. Trochu jsem laboroval a učil se, jak to dělat, aby to za něco stálo. Pak jsme stěhovali web na nový hosting, trochu vylepšili zabezpečení a získali velký prostor pro naše fotky a informace. Pak jsme nasadili statistiky a už jsme konečně viděli, jaká je návštěvnost našeho webu. Takže jak vypadala návštěvnost za celý rok?
Tak to je počet zobrazení našeho webu. A jak to vypadá s našimi čtenáři. Ty uvidíte na následujícím grafu. Je zde vidět značný výkyv v době publikace článku Martina Hurdy o modelu T-tray.
Celkově byly naše stránky zobrazeny 73 424 krát. To je obrovské číslo. Uf.
Pojďme se ale podívat na nejčtenější článek. Tedy vezmu nejprve veškeré články a stránky co jsou na na našem webu.
Když si odmyslíte to, že vejdete na hlavní stránku, když si odmyslíte, že se překlikáváte často na další stránku pro další články, tak absolutně vás nejvíce zajímala informace, jací to soutěžící se přihlásili na Memoriál Radoslava Čížka. To je ta stránka na třetím místě, na kterou se podívalo 793 čtenářů. A nyní se podívejme na články. Když přeskočím technickou informaci „Odkazy v novém hávu“, kterou četlo 554 čtenářů, tak nejúspěšnějším autorem článků a tudíž volné tvorby je Martin Hurda se svým článkem „Upoutaný model T-tray aneb 5 vteřin boje o život“. Jeho článek přečetlo 310 čtenářů.
Martinovi gratulujeme a až se potkáme, tak krom potřesení ruky mu něco dám. Neptejte se co, já to zatím nevím.
Tak a mám tady ještě jednu zajímavost. Jaká je naše nejdéle čtená stránka. Tedy stránka, která vás velmi zajímala a současně bylo nutné jí pořádně prostudovat. Zde jsou:
Jako první byla vyhledávací stránka se zadaným výrazem fox+25. Asi u ní uživatel usnul a vydržel na ní přes 22 minut 😊. Ale pak někdo studoval článek s modelem Junior XII od Honzy Kypty konkrétně 22 minut a 7 vteřin, to je tato stránka:
a v závěsu je pak článek Motýlek versus Sokol 465g a gumáci poválečných let od Romana Fouska.
Ten jste pečlivě studovali 17 minut a 23 vteřin.
Nyní opusťme statistiku, toho už bylo dost. Podívejme se na drobná zlepšení na webu. Začali jsme používat formuláře pro přihlášení se na soutěže. Konkrétně jsme jej použili pro Memoriál Radoslava Čížka. Pak jsme jej použili na anketu k námětům pro web. Nedávno jsme zavedli tři rubriky a další jsem přidal právě teď. Tak se podívejte.
Zrušil jsem odkaz na časopis New Clarion. V podstatě již tam nic tak zajímavého nebylo. Podzim a příchozí zima přišla s několika odbornějšími články. Třeba zajímavý článek Vaška Davida v seriálu upoutanců. V prosinci jsem měl chvilku volno, a tak se mi podařilo shromáždit další zajímavé materiály, třeba nekrolog, ze kterých je možné těžit. Postupně budu uvolňovat další články, které vytvářím. Těším se, jak se bude vyvíjet naše větroňářská korespondenční soutěž. Založil jsem na to speciální stránku, kde budou koncentrovány výsledky a občas to bude proložené i nějakou fotografii. Budeme chystat informace k Memoriálu Radoslava Čížka a později i k MČR. Tak uvidíme, jak to bude s Covidem.
Moje stať o webu končí. Rok to byl náročný, ale mám osobně docela dobrý pocit, že naše stránky plní službu informačního zdroje. Některé články vznikly v podstatě spontánně, protože autor, který informaci poslal netušil, že z toho vznikne pěkný článek. Taková dílka jsou nejlepší. Pokud sami máte nápad, něco zveřejnit, poslat tu a tam fotografii své historické tvorby, můžeme se domluvit, jak to zveřejnit. Nemusí to být atomová věda. Někdy stačí dvě fotky a text z e-mailu. Takto vznikl článek například o modelu SV-1, který jsme dali dohromady s panem Mertou, nebo článek o dvouplošníku Radoslava Čížka díky panu Penglovi. Jsou tam i další od kolegů z Itálie, Německa či Rakouska. Ale dost už výčtů a vzpomínek.
Přeji vám příjemné čtení i v roce 2021
Zdraví Jirka Hloušek – jako admin