MS den 4 – reportáž Jirky Hrušky

„Přežili jsme nájezd Hunů!“

 Dnešní, mou poslední, reportáž zahajuji včerejším zvoláním jednoho z našich soutěžících, po návštěvě maďarské delegace v našem kulturním středisku. Ale popořadě.

Dnes byl volný den. Důvody už jsem popsal v předešlých reportážích. Předpověď počasí se silně netrefila, ale myslím, že den volna většina soutěžích přijala s povděkem. To, že nás všechny čeká volno, celkem logicky vyústilo v pořádání večírku u nás v kulturním středisku. Náš klubový přístřešek si asi jiné označení nezaslouží. Zásluhou Romana a Marka, kteří přístřešek přivezli, postavili a hlavně dovezli sudy kladenského piva, sklo a pípu, která je k dispozici všem 24/7, se tento přístřešek stal opravdovým místem k setkávání většiny členu české výpravy. Zde ještě nesmím zapomenout na Františka Kšánu, který nás neúnavně zásoboval různými pochutinami ať už se své, nebo místní provenience a také Petra Hrubého, jehož klobásy nás sytily několik večerů😊.

Nebylo tomu jinak ani včera večer. Navíc, vidina volného dne uvolnila soutěžní napětí a tak se povídalo, pilo a zpívalo dlouho do noci. Přišlo i pár kamarádů ze slovenské výpravy. Nedaleko od nás, u stolů u hangáru,  slavila maďarská skupina umístění svých borců. Byla to směs od prezidenta László Töroka, soutěžících a pomocného personálu. „Pomocného“ v uvozovkách. Byli to časoměřiči  a všichni další, kteří se starají o bezvadný chod celého mistrovství. A práce všech zaslouží uznání.  A tato skupina čítající několik desítek lidí nás přišla po půlnoci pozdravit, opít barack pálinkou  a odvléci naše ženy. 😊  My jsme se ale ubránili i když za značných obětí, hlavně některých z nás. Bylo to strašně příjemné a přátelské gesto, které jsme jim později oplatili českým výpadem do jejich ležení, vyzbrojeni Fernetem a Františkovými dobrotami.

A protože jsem dnes z MS odjel, přidám, kromě pár zkreslených, panoramatických  fotografií, i pár osobních postřehů.  Celé mistrovství bylo dobře připravené. Veškeré informace v maďarském a anglickém jazyce. Dostatek časoměřičů ( ve špičce jich nikdy nebude dost) a dobrý systém přenosu informací do výpočetního střediska. (Toho systému jsme se nejdříve báli, že nebude fungovat dobře, ale opak byl pravdou). Skvěle vybraný vedoucí časoměřičů a zároveň šéf startů. Dobře jazykově vybavený, s přehledem, klidem ,znalostí a s přirozenou autoritou. Letiště a zázemí výborné. László odvedl dobrý kus poctivé práce! 👍 Vytknul bych pouze dvě drobnosti – možnost zkušebních letů v průběhu závodu a kontroly až po stanovení pořadí u prvních tří.

Co se týká české výpravy.. dobrá parta, jejíž členové si vzájemně pomáhají, když je potřeba. Posunuli jsme se kvalitativně hodně dopředu a je to tím, jak hodně se tomu věnujeme. Tradiční Romanův stan a výčep už patří k základům dobré pohody a soudržnosti týmu. František (Fanda) Kšána, benjamín v týmu, ale výborný  pohodář a nadšenec, má neskutečný cit pro let a byť doposud nebodoval, velmi rychle se blíží doba, kdy nás na mezinárodní soutěži pobije stejně, jako se mu to už daří na domácí scéně. (Občas si z něj dělám srandu, ale to jen proto, že vidím jak je šikovný. Kdyby šikovný nebyl, nebyla by to sranda 🤣) Já jsem utrhnul dvě zlaté, takže doufám, že mi Roman přestane říkat „Ten druhej“ ale vymyslí mi nějaké důstojnější indiánské jméno. 🧐

Zítra kluky čekají tři poslední kategorie a potom závěrečný banket. Reportáž už bude psát Roman. 

Palce všem drží Jiří Hruška