Pravidla korespondenční soutěže větroňů 2022

Vážení, zveřejňujeme detaily pro létání korespondenční soutěže pro rok 2022. V tomto roce se bude létat ve třech kategoriích. Tedy ARC, ARC-A2 a Retro dle dočasných pravidel.

ARC – (OTVR)

Bezmotorové modely, jejichž předloha vznikla před rokem 1955.  Modely pouze v měřítku 1:1. Model musí vyhovovat všeobecným pravidlům. Rozpětí modelu může být maximálně 3,5 m (138 palců), hmotnost maximálně 5 kg. Šňůra pro ruční vlek, může být maximálně 100 metrů dlouhá a to i případě, že se použije vlek přes kladku. Může se použít i katapult, stávající z dvaceti metrů gumy a osmdesáti metrů šňůry. Pořadatel vytýčí bázi A a B, kde se na jedné straně musí upevnit startovací zařízení do země a druhá strana, je maximální napnutí katapultu. Vzdálenost těchto bází je 170 metrů.

Létá se na čtyři kola.  Soutěžící má nárok na vykonání čtyř letů,  bez možnosti opravy. Do celkového výsledku se započítávají tři nejlepší lety. Měřené maximum je 300 sec.

ARC – A2 – (Nordic Sailplanes)

Modely původní „severské kategorie“, později A2, jejichž předloha vznikla před rokem 1961. Celková nosná plocha 32 – 34 dm2, minimální hmotnost 410 gramů.

Modely pouze v měřítku 1:1. Šňůra pro ruční vlek, může být maximálně 100 metrů dlouhá a to i případě, že se použije vlek přes kladku. Může se použít i katapult, stávající z dvaceti metrů gumy a osmdesáti metrů šňůry. Pořadatel vytýčí bázi A a B, kde se na jedné straně musí upevnit startovací zařízení do země a druhá strana, je maximální napnutí katapultu. Vzdálenost těchto bází je 170 metrů.

Pro ovládání modelu jsou povolena pouze dvě serva. Létá se na čtyři kola. Soutěžící má nárok na vykonání čtyř letů, bez možnosti opravy. Do celkového výsledku se započítávají tři nejlepší lety. Měřené maximum je 240 sec.

Retro větroně

Původní RC větroně (volné modely konvertované na RC nejsou povoleny) postavené v měřítku 1:1. Staví se pouze větroně dle vydaných plánů v tehdejších médiích, které jsou celodřevěné (nemají žádné díly z kompozitů, například laminátů). Předloha těchto modelů prokazatelně vznikla před rokem 1980 (včetně). Ovládání modelu je pouze dvoukanálové, tedy směrové a výškové kormidlo, „motýl“ je povolen. Původně jednokanálové modely je možné konvertovat na dvoukanál. V případě, že model má více kanálů‚ (například, brzdy, vztlakové klapky apod.), pro účely závodu musí být tyto odpojeny galvanicky od přijímače. Model musí vyhovovat všeobecným pravidlům. Rozpětí modelu může být maximálně 3,5 m (138 palců), hmotnost maximálně 5 kg.

Šňůra pro ruční vlek, může být maximálně 100 metrů dlouhá a to i případě, že se použije vlek přes kladku. Může se použít i katapult, stávající z dvaceti metrů gumy a osmdesáti metrů šňůry. Pořadatel vytýčí bázi A a B, kde se na jedné straně musí upevnit startovací zařízení do země a druhá strana, je maximální napnutí katapultu. Vzdálenost těchto bází je 170 metrů.

Létá se na čtyři kola. Soutěžící má nárok na vykonání čtyř letů, bez možnosti opravy. Do celkového výsledku se započítávají tři nejlepší lety. Měřené maximum je 300 sec.

Z pravidel obecně vyplývá


Obecně platí, že v případě, že nalétáte 3 maximální časy, čtvrtý let je automaticky rozlet bez omezení maxima.

Nemůžete si měřit sami (tedy časoměřič i letec v jedné osobě), pokud poletíte sami, musíte mít pomocníka! Pokud létáte ve skupině, měříte si navzájem.

Systém soutěže

Začneme tedy v lednu 2022 a skončíme v prosinci 2022, poletí se 12 kol – takže se létá každý měsíc, způsob bodování zůstává stejný. Tedy dle dosažených časů se určí pořadí v daném kole a dle počtu účastníků jsou přiděleny body. První má nejvíce bodů, poslední nejméně, tedy bod jeden. Počet bodů není tedy závislý pouze na výkonu ale na počtu závodníků v daném kole.

Do celkového hodnocení se pak započítá 8 nejlepších výsledků z libovolných kol, ostatní případně nalétané výsledky se škrtnou

Tato změna umožňuje každému z nějakých osobních důvodů (nemoc, dovolená, souběh špatného počasí) vynechat některé starty a při tom nebudete vyřazeni z možnosti bojovat o přední místa ve výsledkové tabulce. 

Bonusy

Do hodnocení doplníme i bonusy. Tyto bonusy budou v podobě jednoho bodu k výsledku daného kola. Hodnotí se toto:

Pravidelná účast v celém roce – za každé odlétané kolo 1 bod.

Nový model v soutěži – pokud postavíte nový model, v daném kole, kdy jste s ním letěli poprvé dostanete jeden bonusový bod.

Kam nahlásit výsledky a zasílat fotografie

Mailová adresa pro zasílání je : soutez2022@seznam.cz

Příspěvek musí obsahovat výsledky, počasí, fotografii, jméno časoměřiče. Když napíšete něco navíc, bude to skvělé!

A já se dále těším na spolupráci s vámi se všemi, a též na případné nové zájemce o létání s rc modely v těchto naprosto pohodových kategoriích.

Josef Kubeš