O klubu

Klub SAM 95 Bohemia vznikl začátkem roku 1993, kdy byl registrovám u Society of Antique Modelers a u Ministerstva vnitra ČR. Co klub chtěl? Od začátku být dobrá a přátelská konkurence staršímu SAM 78.

A proč SAM 95 Bohemia vlastně vzniknul? Na to odpověděl Radek Čížek v úvodníku Informačních listů 1/1993: „A proč ne?. Mnoho modelářů se mylně domnívá, že SAM chapter je výhradně celostátního charakteru. Ano, je tomu tak například v Itálii (SAM 62) a v Anglii, ale v USA, kde se hnutí SAM narodilo, jsou to sdružení organizována formou klubů.“

Není na škodu si připomenout první funkcionáře klubu, resp. přípravný výbor, který pracoval až do řádných voleb. Výbor tvořili následující kolegové:

Prezident: Jiří Balej

Viceprezident: Jaroslav Vaníček

Pokladník: František Mařík

Člen výboru: Vladimír Pergler

Sportovní referent a redakto IL: Radoslav Čížek

Jak je uváděno v IL č. 1 bylo sídlem klubu letiště Kladno. Již v úvodu vzniku klubu bylo rozhodnuto o vydávání Informačních listů, což bylo velmi prozíravé, neboť to je takové pojítko mezi členy klubu z celé ČR, ale i do zahraničí. Jak si jistě můžete představi tento úkol byl velmi nesnadný, přeci jen se psal rok 1993 a počítač s tiskárnou nebyl tak rozšířený jako dnes. A to nehovořím o zpracování fotografií.

Postupem času se klub rozvíjel, pořádali se soutěže a setkání, členové přicházeli a odcházeli, nicméně myšlenka klubu je stále stejná a to stavba a létání s historickými modely.