Swayback Petra Louly

Petra Loulu, člena AMC Blatná znáte z korespondenční soutěže větroňů. Létá převážně v kategorii ARC s modelem Howerking. Tentokrát si pro své létání vybral motorový model, který je velmi zajímavý. Jmenuje se Swayback.

Když jsme hledal podklady pro napsání tohoto článku, narazil jsem hned na dva modely tohoto jména. Ten první Swayback je model z roku 1947 a navrhl jej Chester Lanzo. Model má rozpětí 58 palců, tedy 1 473 mm. Poháněl jej motor Delong „30“. Tento asi velmi dobře znáte. Létá s ním například Zdeněk Hanáček.

Ten druhý model, a také ten správný, zkonstruoval Tom Henebry. Plán vyšel v časopisu AirTrails v lednovém čísle roku 1954. Model má rozpětí 36 palců, tedy 914 milimetrů. Není to tedy příliš velký model. Motor byl Atwood .049.

Co je na modelu tak zajímavého? To je křídlo. Křídlo nemá klasickou stavbu ani vzepětí, ale křídlo se tvaruje ve formě a je to tedy taková sochařina než lepení modelu. Pokud se tedy pustíte do stavby, musíte si nejprve připravit formu na křídlo. Tvorba samotné formy není nic jednoduchého a vyžaduje to tedy celého modeláře. Jako první je nutné do ní natvarovat nosníky. Pak odtokovou a náběžnou hranu.

Plán si můžete stáhnout zde:

Petr udělal i několik fotek ze stavby, takže se na ně můžete nyní podívat. Nejprve, jak vypadala stavba eliptické výškovky a křídla, které v tu dobu schnulo ve formě. Veškeré lišty je nutné předem připravit, laminovat a ohýbat. Není to zrovna jednoduché, ale práce musela Petrovi dělat radost.

Výroba trupu a usazení motoru a dalších komponent.

Dokončené křídlo, výškovka a trup před potažením. Zde vidíte, že na modelu vlastně neexistuje jediný rovný díl. Vše je eliptické. Žebra nejsou vyřezaná z prkének balsy, ale skládáte je přímo v šabloně z balsových lišt. Spodní hrana je rovná a horní hranu musíte naohýbat přes nosníky. Vznikne tak velmi elegantní a lehká konstrukce.

V detailu je vidět perfektně vybroušený předek trupu s vrtulovým kuželem.

Téměř ten samý záběr modelu po potažení

Všimli jste si, vedle modelu determalizátoru? Model je totiž volný, žádné RC letadlo!

Petr začal stavět model v roce 2022. Nemaje vhodný motor, postavil model jako volný, podobně jako je kategorie E36. Motor má 20gr, aktuálně s kv 2300/V a vrtulkou 6/5,5. Petr létal na 10s motoru a nebyl problém naletět čas přes 2minuty letového času. Časovač s ohledem na prostor je nastaven jen na 90s a determalizátor kope v cca 15m výšky. Jako časovač je použit  BMK E36, který přes 12A regulátor ovládá motor a řídí DT pomocí 1,7gr serva. Baterie je 2s 300mAh Lipol. Celková letová váha je 150 gramů.

Petr vypouští svůj model do vzduchu.

A ještě pózování pro fotografy

A jak model létá? To se můžete podívat na video, které Petr natočil, respektive jeho manželka Zdeňka. Ještě, že tu rodinu máme.

Petr zvažuje konverzi na MP Jet 0,6ccm, který získal náhodou loni v počtu dvou ks.

Tak ať ti to pěkně létá Petře!

Jirka Hloušek

Zdroj: Outerzone, časopis AirTrails

Foto: Petr Loula