Junior Karla Vitnera

Asi jméno Junior znáte. Jistě vzpomenete na model Junior XII Radoslava Čížka, případně na motor o obsahu 2 cm3 stejného jména. Pak třeba existovala stavebnice A3 od firmy IGRA opět jména Junior nebo polystyrenová stavebnice RC modelu Junior od Modely z osmdesátých let. A mohl bych jmenovat si další, při troše snahy. Název Junior většinou značil nějaký školní model pro začátečníky.

Mezi těmi modely, které jsem jmenoval jeden chybí. Je to školní model kategorie „C“, který se jmenuje Junior. Tento modle navrhl liberecký modelář J. Krupička. (Opět, jsme nedohledal, co znamená J.) Model byl poháněn právě motorem Junior 2 cm3. Když se podíváme na další parametry modelu zjistíte, že stroj není příliš velký. Rozpětí 1300 mm, délka trupu je 900 mm, celková plocha 30 dm2, váha 600 gramů. Profil křídla je Gottingen 439, profil výškovky R.S.G. 29.

Model s plánkem vyšel v časopise Letecký modelář číslo 1 1958. Byl zde uvedený plán a také velmi podrobný popis stavby i s náčrtky.

Model si pro potěšení postavil Karel Vitner. O tomto stroji mi vyprávěl na letošním Lánském jarním historiku, kde jsme se sešli. Do letadla umístil elektromotor  samozřejmě RC ovládání. Ostatně, trup poskytuje dostatečný prostor jak pro serva, přijímač a baterii. Létá s ním rekreačně. Podívejte se na fotografie velmi pěkného stroje, které mi poslal.

Počin může být inspirací pro další modeláře. Věřím, že Karlovi přináší mnoho radosti.

 Jiří Hloušek

Foto: Karel Vitner

Zdroj: Letecký modelář