Straka Jirky Veinfurta

Začnu trochou historie. V roce 1952 vznikla dvojce modelů kategorie A2. Jeden z nich se jmenoval Straka a druhý Žralok. Modely se od sebe lišily pouze trupem. Pan Přemysl Kynčl, Mistr sportu, se asi kolem roku 1975 zapojil do vznikajícího historického hnutí, nebo jak to nejlépe nazvat, a z částí dochovaných plánků nakreslil kompletní plány zmíněných dvou modelů znova. Tím vše zachoval pro nás, historické modeláře. Zjednodušený plánek a článek pak vyšel v časopisu Modelář číslo 1 v roce 1988. Na fotce z časopisu je pan Kynčl s modelem Žralok.

A nyní se pojďme podívat na to, co vytvořil Jirka Veinfurt. Jirka si zvolil variantu Straka. Model tak má směrovku pod trupem, nikoliv jako Žralok část nahoře a část dole pod trupem.

Model začal vznikat již v lednu minulého roku. Jirka začal trupem a později se pustil do křídel. Někdy v květnu již potahoval. Jak sám říká, se stavbou zbytečně nepospíchá.

Model nakonec potáhl klasicky vliesem a použil oblíbenou bílo červenou kombinaci. Na rozdíl od původního provedení, kdy směrovka měla pevnou klapku, je Jirkův model upraven na RC řízení. Na výškovce udělal jen klapku na levé straně, neřezal druhou napravo.

Model Jirka přihlásil na loňské MČR na Rané. Závodil s ním v kategorii OTVR a skončil na 8. místě.

Přejeme spoustu entuziasmu do dalších staveb, Jirko!

Jirka Hloušek

Foto: Jiří Veinfurt, Jiří Hloušek

Zdroj: časopis Modelář