Vzpomínka na Jaromíra Bílého

Vážení,

dovolte mi vzpomenout na modeláře, který opustil naše řady před necelým čtvrtrokem. Žádost o zveřejnění článku jsem obdržel od Vaška Davida a Petra Pánka několik dní po soutěži v Lánech.

Dne 3.2.2023 nás ve věku nedožitých 90 let opustil pan Jaromír Bílý.

Vzpomínání na něj začne Vašek David, který s ním byl ve stejném klubu:

Já Jaromíra znám osobně jen asi 10 let, když jsem se přestěhoval do Neratovic a začal jsem pravidelně létat s kolegy – modeláři z Mělníka. Věděli jsme sice o sobě „na dálku“, on konstruoval pro Modelu, já  měl na starost modely v Igře. Osobně jsme se ale setkali až před těmi 10-ti lety, a to jen při létání na letišti mělnického klubu. Tam jsme sice zavzpomínali na staré časy, zdrbli tehdejší konkurenční modely – ale to je asi tak všechno, co bych mohl napsat.

Jaromíra jsem poznal jako nadaného konstruktéra/aerodynamika, ale především skromného a vstřícného člověka.

Petr Pánek mi psal ve stejnou dobu jako Vašek David. Pravděpodobně se oba naši kolegové o panu Bílém bavili na Lánech. Petr tam létal s modelem Mars jehož konstrukci navrhl právě Jaromír Bílý.

Pan Jaromír Bílý byl členem Mělnického klubu. Zde na něj členové vzpomínají u příležitosti výročí založení klubu:

V roce 1956 posílil řadu mělnických modelářů Jaromír Bílý, který okolo sebe soustředil skupinu osmi modelářů. Ti pak několik let úspěšně soutěžili v kategorii motorových modelů. Mělnickým modelářům to přineslo i první reprezentační a mezinárodní úspěchy, například vítězství Jaromíra Bílého na Mezinárodní modelářské soutěži v Maďarsku v roce 1958 a 6. místo na Mistrovství světa v Anglii v roce 1958 v kategorii volných motoráků. V roce 1959 předvedli v Mělníku Lumír Svoboda první větroň a Jaromír Bílý se Zdeňkem Maříkem první motorové modely řízené radiem.

Družstvo ČSR na mistrovství světa v roce 1958. Zprava: Jaromír Bílý, Zdeněk Malina, Rudolf Černý a Vladimír Hájek.

Ve stejném roce se konala mezinárodní soutěž Lido-Demo států, MMS. Jaromír Bílý zde zvítězil. Druhý v pořadí byl čínský reprezentant Liu-Ming-Tao a třetí Maďar Andrász Meczner.

Model který Jaromír v soutěži létal byl model Jupiter. Postavil jej ve dvou kusech.

Zmenšený plánek vyšel v časopise Aeromodeler. Ale to všechno dobře víte.

Jaromír Bílý ale nezůstal jen u soutěžních „céčkových“ modelů. Navrhoval i rekreační a další modely. Dokonce i lodě. Byl pracovníkem firmy Modela, kde připravil mnoho modelů pro modelářskou veřejnost. Co se týká těch rekreačních, na konci šedesátých let navrhl například model Delfín a Delfín II. Model měl neobvykle umístěný motor na konci trupu s tlačnou vrtulí.

Plánek vyšel v časopise American Aircraft Modeller.

A nyní se vrátím opět do Mělnického klubu. Jan Zelenka, na klubovém webu zveřejnil svou vzpomínku na Jaromíra Bílého. Požádal jsem Jana Zelenku o možnost publikace na našich stránkách:

Poslední dobou jsem si lámal hlavu nad tím, co napsat o známém modeláři k jeho blížícím se devadesátým narozeninám, které měl oslavit v červnu letošního roku. 3.2.2023 však jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že dlouholetý člen Modelklubu Mělník, výborný kamarád, skvělý konstruktér a zlatý člověk Jaromír Bílý náhle zemřel…
Jaromír patřil do zlaté generace československých modelářů druhé poloviny 20. století. Začínal s volnými motorovými modely kategorie C-2, kde reprezentoval řadu let Československo na mistrovstvích Evropy i světa, byl i několikrát mistrem republiky. S nástupem rc modelů přešel na ně. Létal s akrobaty a když se objevila nová kategorie rychlostních modelů pro závody kolem pylonů, začal se věnovat i jim.
Po vzniku podniku Modela se stal jeho mozkem – konstruktérem, technologem, výtvarníkem a pracoval zde až do zániku firmy po roce 1990. Svůj další profesní a modelářský život pak spojil s nově vzniklou firmou Obag.
Připomeňme si jeho konstrukce. Byly to plánky volných motorových modelů Mars a Jupiter, rc modelů Delfín a Donald, vydané časopisem Modelář. Jeho rukopis nesly stavebnice modelů Tourist, Trenér, Akrobat, Cessna 177, Mentor, Fit 1800, ale i lodičky Melodie či Neptun, vše z produkce podniku Modela. Jaromírovy laminátové plováky, modely Cessna 177 elektro, RV 3, Viki a Elfe vyráběla firma Obag. Největší úspěch měl létající člun Donald 4, jehož stavebnice se vyrobilo více jak 2000 ks.
V důchodu se plně věnoval stavbě modelů a létání pro radost. Velmi rád poradil, nakreslil,  pomohl se stavbou a zalétáním, rád se učil nové věci a tak se třeba díky své píli naučil pracovat s CAD programem v počítači.
Jeho odchodem ztrácíme velkého kamaráda nejen mezi mělnickými a neratovickými modeláři.

Jaromíre, děkujeme Ti za všechno a užívej si tam nahoře hodně krásných modelářských chvil.

Za Modelklub Mělník
Jan Zelenka, předseda.

Prosím, věnujte panu Jaromíru Bílému tichou vzpomínku.

Jiří Hloušek

Zdroj: Václav David, Petr Pánek, Jan Zelenka, Jan Kypta

Foto: Archív MK Mělník, František Brož, archív Jana Kypty