Václav Šorel

12. září 2020 zemřel pan Václav Šorel. Asi se ptáte, proč toto uvádím, když nebyl členem našeho klubu, ani klubu Kladenského či Žehrovického. Pan Šorel se ale v Kladně narodil a to 8. září 1937 v Rozdělově. Takže je zde jasné spojení s naším regionem.

Chtěl bych tady vzpomenout jeho celoživotní práci, a tou byla propagace letectví a techniky jako takové. Původem byl konstruktérem tuším v Avii. Za co mu ale modelářská obec nejvíce vděčí, je propagace modelařiny. Je úplně jedno, zda šlo o propagaci papírové modelařiny, plastikové či té naší formy, bylo to jeho celoživotní náplní. Jistě si každý jeho jméno spojil okamžitě s časopisem ABC. Časopis, který byl oblíben nejen dětmi, ale i dospělými. Papírové vystřihovánky či kultovní komiksy. Musíme tady vzpomenout jeho dlouholetou spolupráci s Jaroslavem Velcem, kreslířem Františkem Kobíkem a také s Radoslavem Čížkem. Ten pro časopis připravil i několik jednoduchých modelů. O nich někdy jindy.

Jako malý kluk jsem hltal jeho komiksy, ať to byla, Vzpoura mozků či Galaktika. Časopis v té době měl skvělou úroveň, samozřejmě i články poplatné té době. Ostatně, jeho komiksy se líbí i mému dítěti více než současné příběhy v současném provedení dříve tak oblíbenému časopisu. Ten současný mi spíše připomíná úpravou něco mezi Bravem a Cosmopolitanem, obsahem Idnes. Již se tolik neřeší propagace modelářství, spíše e-sporty a filmové bláboly z americké dílny. Prostě doba se mění a ne každý chce být modelářem, spíše tím e-sportovcem.

Pamatuji se, že jsem čekal na vydání knížky Letadla Československých pilotů a jaká byla moje radost, když jsem jí obdržel k narozeninám. Pak jsem odhodlaně vyrazil do místního muzea za panem Velcem, kde pracoval, aby mi jí podepsal. Ale to už je dávno a tak se vraťme k panu Šorelovi.

V době nedávné bylo vydáno několik populárně naučných knížek o letectví. Autorem je právě Václav Šorel. Aby byly atraktivní pro mládež, jde o kombinaci historických faktů s komiksem. Je to skvělý nápad, jak zaujmout dnešní mladé a pokusit se je přitáhnout k letecké technice. Hledání takové cesty je stále těžší.

Kamarád objevil na Facebooku staré články z ABC o rádiem řízených modelech. Je to už hodně vousaté povídání, protože pan Šorel popisuje ovládání modelu pomocí „mrkačky“, tedy vybavovacího relé. Ale rád tyto články uvedu i na našich stránkách, neb to k naší historii patří. Ostatně již první RC vysílačka byla „mrkačka“. Jen vzpomeňte na Alfu. Já osobně jsem nikdy „mrkat“ nechtěl a pořídil si v patnácti po dlouhém šetření vysílač Futaba z druhé ruky. Nevyplatilo se mi to, protože přijímač byl po havárii a při čtvrtém letu se odporoučel do věčných lovišť. Přišlo velké zklamání a frustrace, která v podstatě ukončila na delší dobu moje modelaření. Ale to už je dávno a v podstatě to nepatří do našeho článku.

Ty dobové články o RC ovládání jsem nedokázal určit, z jaké doby jsou. Počítám, že to jsou doby konce let šedesátých a začátek let sedmdesátých. Možná to někdo z vás pozná a upřesní. Budu rád.

Jiří Hloušek