Termický koník Slávka Štorka

Vážení, pojďme se podívat na model, který jeho autor, anglický modelář Geoff Dallimer nazval Thermal Hopper. Hopper v angličtině znamená luční koník. Autor s tímto modelem získal 6. místo na Mezinárodní soutěži v plachtění v Doylestown, Pensylvánie, USA v roce 1971. Jak komentoval tehdy časopis Aeromodeller, na modelu těžko najdete chybu.

Sám autor píše, že model je navržen tak, aby optimálně zvládal létání v termice. Jeho konstrukce vychází z návrhů tehdejších A dvojek, se kterými měl autor letité zkušenosti. Když se na model podíváte, zjistíte, že jde o typický anglický design, tedy krátký čumák, dlouhý ocas, výškovku před směrovkou. Takový design se v Anglii nosil již od konce padesátých let.

Poprvé Geoff začal stavět R/C větroně kolem roku 1967 a po roce experimentování navrhl první z řady termických RC větroňů. Tento nazval Thermal Rider s 92 palců tedy 2,33 metru rozpětí a byl publikován v roce 1969.

Plán ke stažení zde:

Rozkreslená žebra zde:

Návrh byl pak zmenšen, a Geoff navrhl model menší. Ten je známý jako Thermal Hunter. (Plán jsem ale nenalezl, pozn. autora)

Jenže Geoff hledal optimálnější rozměry svého modelu a tak model opět zvětšil na rozpětí 10 stop neboli 3 metry pro další model. To bylo považováno za optimální velikost pro soutěžní létání. Model vybavit spoilerem, tedy brzdou. Model nazval Thermal Hopper.

Thermal Hopper byl navrhován tak, aby vyhovoval podmínkám termického létání v USA, konkrétně v Kalifornii a Texasu. Nakonec byla konstrukce doladěna ke spokojenosti svého autora, což se pak odrazilo na umístění v Pensilvánii.

Plán ke stažení zde:

Model jsem poprvé zaznamenal při diskuzi s Romanem Fouskem o tom, co stavět. Roman většinou preferuje velké modely, mají dostatek plochy a převážně skvěle kloužou. Konstrukci objevil na Outerzone a velmi se mu líbila. Nakonec ale ke stavbě nedošlo.

Model Thermal Hopper u nás v nedávné době postavil Slávek Štorek. Je také příznivcem konstrukcí s větším rozpětím. Jak sám píše, model se hodí především do klidného počasí, pokud vítr přesáhne více jak 4 m/s , tento silnější vítr modelu nesvědčí. Je to samozřejmě dané profilem a konstrukcí vycházející z A-dvojek. Přesto v klidu létá naprosto skvěle. Model i přes svou složitější konstrukci není až příliš náročný na stavbu, a dá se dokonce zakoupit jako stavebnice právě u Slávka Štorka.

Model Slávek provozuje s pomocným motorem, motor je usazen na pylonu mezi křídly.

Jirka Hloušek a Slávek Štorek

Foto: Pavel Skotnica

Zdroj: Aeromodeller, Outerzone