RC modely – exoti na našem nebi

Když jsem psal článek „Alfa jako předvoj“, bral jsem toto „heslo“, chcete-li „rčení“ jako takové návěstí, úvod do vzpomínek na RC modely. Zároveň to byla další ze vzpomínek na Radoslava Čížka a v neposlední řadě zamyšlení nad tím, že historické RC modely nejsou žádnou kategorií.

Já osobně jsem přesvědčený, že to historická kategorie je a rád bych otevřel diskuzi o vzniku této kategorie.

Obecně, dlouhá léta (myšleno padesátá a pak i část let šedesátých) se o RC modelech psalo jako o exotech. Je to zcela logické, především v našich krajích šlo o záležitost jednotlivců, a především aparáty pro RC řízení byly zcela podřízeny amatérskému vývoji a několika záchvěvů různých podniků, kteří v rámci svých výzkumů něco pro modeláře stvořili.

RC modely se objevovaly na titulních stránkách časopisu Letecký modelář, ale většinou vše bylo bez plánků. Prostě v té době redakce to prezentovala, jako nějako nějaké exoty. Například zde je titulní fotografie z Leteckého modeláře číslo 5 z roku 1954. Je zde zobrazen model Josefa Morávka Z-11. Tento model dodnes existuje!

Naštěstí, časem se začaly publikovat i plánky našich RC modelů a sem tam se objevil i náčrtek modelu zahraničního.

Dneska bych rád ukázal reportáže ze dvou soutěží RC modelů. Myslím si, že dobré si připomenout, že modeláři chtěli poměřovat své síly již od začátku, kdy tato kategorie byla v plenkách. A nejen to, nespokojili se s jednokanálovým ovládáním svých strojů, ale létali i s více kanály. Jak úspěšně, je otázkou. Váha vybavovačů a tak velkých přijímačů, určitě takovým strojům činila spíše potíže, než aby více kanály byly nějakou výhodou.

První takovou soutěží, na kterou se dnes podíváme byla soutěž konaná v roce 1958 v Mladé Boleslavi. (Samozřejmě byly i jiné a dříve pozn. autora). Napsal o ní Letecký modelář v čísle 7 z roku 1958.

V jedno kanálech zvítězil pan Vladimír Štefan se svým modelem Fakír. Na tyto modely se ještě podíváme samostatně.

A ještě se podíváme na jednu soutěž. Byla to 4. celostátní soutěž RC modelů, která se konala v roce 1959. Reportáž vyšla v Leteckém modeláři číslo 10 v roce 1959.

Opět zaznamenáte, že vítězem kategorie jedno povelových větroňů je Vladimír Štefan s modelem Fakír 3.

Poslední článek, který bych chtěl dnes zmínit, trochu souvisí s prvním obrázkem. Mnozí modeláři, věda, že vetší model si lépe poradí s těžkou RC soupravou stavěli velké modely. Na tom našem prvním snímku je motorák, který není rozhodně kapesní. Ve slaném na konci padesátých let poletovali s obřím větroněm. Zde je článek z Leteckého modeláře číslo 7 z roku 1958.

Myslím si, že pro dnešek toho bylo dost, příště začneme vybírat uveřejněné modely, kde je již zjednodušený plánek, anebo plán stavební.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopisy Letecký modelář