Pamatujete se na model TOPSY….?

Tento žlutočerný mrňousek byl v katalogu společnosti GRAUPNER z roku 1976 mezi radiáky někde vpředu. Jako děcko jsem katalogem listoval tam a zpět až z něj padaly listy. Katalog dovezl ze “západního“ Německa můj strýc, který se tam občas dostal jako reprezentant v kuželkách.

TOPSY mě, přiznám se, tehdy nezaujal. Malé letadélko, s malým a nedostupným motorem, do kterého by se ani tehdejší RC soupravy nevešly. Koukal jsem spíš o pár stránek dál – na modely Amateur, Taxi, Maxi… .

Dnes je vše jinak. RC může být menší než tehdy myslitelné, motor COX 0,8 je i u nás běžně k sehnání.

Všimli si toho chlapíci v Itálii, a rozhodli se v r. 2023 uspořádat (korespondenční) soutěž těchto modelů – TOPSY CHALLENGE.

Pravidla jsou jednoduchá – model dle původního plánu (k dispozici na Outerzone :

https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=680

včetně grafiky původních nápisů), řízena jen výškovka a směrovka, motor COX 0,8 s nádrží 5,1 cm3.

Žádný jiný model, žádný elektropohon! Jiné omezení není – lze asi tolerovat i potah fólii, neboť v r. 1961, kdy model u Graupnera spatřil světlo světa, se už vyskytovala.

Jak píše Cristiano Giustozzi: Soutěž spočívá v tom, že se domluví parta min. 3 modelářů na jeden den, kdy se sejdou a odlétají co nejvíce měřených letů. Ty si zaznamenají a výsledky se jménem, uvedeným městem ve kterém bydlíte, státem a nejlepším výkonem pošlou e-mailem pořadateli společně s fotkou pilotů a jejich modelů. Italové také chystají na září 2023 v Gualdo Cattaneo (poblíž Assisi) RAC Day (Register Aeromodeller Classic) – velkou akci s klasickými modely (roky1950 – 1992) včetně Topsy Challenge. V obdobném duchu se již létají korespondenční soutěže s modely TomBoy. S motory COX 0,8 pak Frank Ehling International ½ A Texaco Postal Challenge, kterého jsme se v minulých létech jako Česká republika také účastnili.

Motor COX 0,8 s nádrží 5,1 cm3 je stejný, jako používáme pro SAM kategorii ½ A Texaco. Levný a dostupný motůrek (včetně ND), co za pár kubíků paliva nadělá spoustu srandy. Když občas vidím, jaké výšky dokáže dosáhnout s modely okolo 400 – 480 g a rozpětím 1 – 1,3 m, bude to asi zajímavé polétání, ale náročné na oči! TOPSY má rozpětí 32“ (820 mm), plochu křídla 9,8 dm2. Jako volně létající měl hmotnost okolo 200 g, jako RC s tehdejší výbavou ca. 400 g. Dnes by to mohlo být 300 g, nebo i méně.

Na plánku uvidíte i tehdy používané zařízení pro řízení. Gumový svazek natáčený zezadu neslouží pro přídavný pohon modelu, ale jako pohon rohatky vybavovače (předchůdce serva) neproporcionálního přijímače. 

Nezkusíme to také? Třeba se chytne některý z frézařů či laserových paličů a vytvoří výřezy či stavebnici. Pak je stavba Topsyho otázkou pár dnů… .

Motorů COX se nebojte, na dlouhé zimní večery chystám článek, kde “odtajním“ pár fíglů, které vlastně vůbec tajné nejsou – jen se na ně zapomíná.

Miroslav Dvořáček