Odložený, tedy devátý „Memoriál“ je historie

V minulých ročnících ovlivňovalo „Memoriál“ hlavně počasí. Tentokrát jsem dlouho dopředu sledoval předpovědi, které nebyly vůbec dobré. Poprvé jsme ustoupili z tradičního termínu a udělali jsme dobře. V sobotu i v neděli bylo téměř ideální modelářské počasí. Ráno modrá obloha, ze které měli někteří soutěžící strach, protože ve výškách, ve kterých létají jejich modely, přestávají být vidět. No prostě našinec není nikdy spokojen. Od desáté se na obloze objevily krásné kumuly a začal boj o sekundy a body.

V plánu na sobotu bylo odlétat čtyři kategorie, ale kamarádi z Třebíče, kteří létají kategorii ½ A Texaco, právě v tomto termínu pořádali „Mistrovství republiky maket“, a tak se stalo, že se do kategorie ½ A Texaco, nepřihlásil nikdo. Díky novým technologiím, (rozuměj vysílače na frekvenci 2,4GHz), mohli ve zbylých třech kategoriích startovat všichni bez omezení. Do kategorie CRC – Classic, bylo přihlášeno osm modelů, odlétalo sedm. U těchto modelů je už pravidlem, že jejich soutěž končí rozlétáváním. Také tentokrát ukončili soutěž s absolutním výsledkem čtyři soutěžící. Ing. Gusta Bulín, Honza Týc, Petr Svoboda a Jarda Netáhlo. Posledně jmenovaný zalétl v rozlétávání nejdelší čas, (10 minut a 21 vteřin) a po zásluze zvítězil. Na druhém místě Petr Svoboda a třetí Honza Týc. Na ing. Bulína z Karlových Varů, tentokrát zbyla nepopulární bramborová medaile.

Atomů, bylo jen šest, ale i tady dva borci, Macháček a Svoboda, měli po třech maximech. Jarda Macháček už moc chuti k dalšímu startu neměl a chtěl, aby rozhodl los. Petr Svoboda trval na rozlétávání a tak musel Jarda svůj model zase vybalit. Zákon schválnosti zafungoval zcela jednoznačně. Petr svůj motor v limitu nenatočil a tak se vítězem stal Macháček. Svoboda druhý a na pomyslných stupních vítězů je doplnil ing. Jiří Findejs. Jen pro zajímavost, v této kategorii startoval i František Dvořák se svoji Můrou. Zdravotní stav, nedovolil Františkovi celou dobu stát a tak řídil v sedě, na rozkládacím křesílku. To asi způsobilo to, že František měl horší odhad při rozpočtu na přistání a dvakrát po nalétaném maximu, skončil těsně vedle plochy pro přistání a zapsal dvakrát nulu. Škoda.

Do královské kategorie Texaco, nastoupilo sedm borců s osmi modely. Po ukončení soutěžních letů, měli tři plný počet bodů a mělo dojít k rozlétávání. Bohužel, při posledním přistání, poškodili Ladislav Horák a Jarda Netáhlo svoje modely, takže nebyly schopny dalšího letu. Bez boje tedy zvítězil Honza Týc a mezi Netáhlem a Horákem rozhodl lepší třetí start. Láďa Horák z Hořic, připojil ke třetímu místu ještě místo čtvrté se druhým modelem.

Na soutěž se přijela podívat i paní starostka Kamenných Žehrovic Soňa Černá, která měla jako zástupkyně našeho největšího sponzora předat ceny vítězům. Bohužel se soutěž dost protáhla a tak sledovala asi hodinu a půl létání a pak popřála všem hodně zdaru a odjela zpět domů. Sobotní létání jsme zakončili kolem šestnácté hodiny a rozjeli jsme se také domů.

V neděli jsme opět začínali s modrou oblohou, ale začalo mírně pofukovat. Nárazový vítr do 5 m/s, takže dobře pro větroně, nebyl velký problém vytáhnout model na plnou výšku. Měli jsme naplánovaných šest kategorií, ale létalo se jenom pět, protože do hromadného startu se přihlásili jen dva soutěžící.Tato kategorie zřejmě zanikne. Když jsme ji začali létat u ing. Kleimonda v Žichlicích, bývalo na startu i třináct modelů. Hromadný start tolika modelů, byl zážitek jak pro piloty tak pro diváky. Teď když se sejde na startu šest modelů, je to skoro svátek. Nejvíce modelů se sešlo v kategorii ARC a to je dobře, protože je to hlavní kategorie „Memoriálu“. Přibývá i modelů kategorie Open a je to asi díky stále výkonnějším a dostupnějším motorům. Překvapivě v této kategorii nedošlo k rozlétávání. Zvítězil Václav Sýkora s modelem Stardust, který jako jediný nalétal třikrát maximum. Na druhém místě se umístil loňský vítěz větroňů, Jaroslav Vagenknecht s poměrně málo známým modelem Konkererer. Na třetím místě Miroslav Macků opět se Stardustem. Těchto modelů konstrukce Fr. Kratiny a Rad. Čížka se na startovní listině objevilo hned šest a jak se můžete přesvědčit z výsledkové listiny, mezi prvními šesti byly čtyři. To o něčem svědčí. Celkem létalo třináct modelů.

Ve čtyřstovkách byla skladba modelů určitě pestřejší. Maximálně dva modely stejné konstrukce. Jen dva soutěžící nalétali plný počet bodů, ale Libor Dvořák musel odjet před ukončením soutěže a tak bez boje zvítězil Vláďa Valenta s Vegou 7. Na třetí místo dosáhl můj model Ollie. Po delší odmlce přijel létat Standa Krajbich, tentokrát se synem Jiřím. Oba se čtyřstovkami. Standa hned napoprvé odstartoval s Kerswapem, který se vzorně ucentroval do termiky a přestal reagovat na povely vysílače a jako volný ulétl ve velké výšce. Prvně byl soutěžit i Zdeněk Machač z Lánů a obsadil pěkné čtvrté místo.

Další „elektro“ kategorií, byla kategorie BRC-E-W. Tady startovalo pět modelů a tři si to rozdaly o vítězství při rozlétávání.. Zvítězil Fanda Brož, před Honzou Týcem a Vláďou Valentou. Střídavé motory této kategorii pomohly a lety těchto modelů už mají pěknou úroveň.

V ARC-A2 bylo také jen pět modelů a rozlétávat se měli Petr Svoboda a Vlad. Kostečka.  Protože na nás začal útočit sedlák, který nutně musel obrátit seno na letišti, domluvili jsme se, že rozhodne los. Pětikoruna byla více nakloněna mně a tak konečné pořadí vypadá takto. Kostečka, Svoboda a J. Řach. Do hlavní kategorie ARC, bylo přihlášeno sedmnáct modelů, ale ne všechny odlétaly předepsaný počet startů. Plný počet bodů získali čtyři soutěžící a ti se také rozlétávali o umístění. Po zásluze zvítězil skvělý větroňář  Vláďa Pergler, ( už podruhé ),

Na druhém místě Petr Svoboda se svým hodně diskutovaným modelem Pjerri. Překvapením na třetím místě byl Vláďa Kozák z Lipenců a těsně pod stupni vítězů zůstal Fanda Brož, rovněž s modelem Pjerri. Podrobné výsledky všech kategorií, najdete na jiném místě web. stránek klubu

Co dodat závěrem? Čekal jsem větší účast, kterou by si tato akce určitě zasloužila. Přijeli kamarádi z míst vzdálených více než sto kilometrů, ale na druhou stranu někteří, kteří to mají do dvaceti kilometrů se neukázali. Na počasí se tentokrát nemohl nikdo vymlouvat, ale náš klub má věkový průměr více než šedesát pět let a tak sem tam někdo už musí do nemocnice na nějakou drobnou opravu. Je ale divné, že někteří posílají téměř denně zábavné E-maily, ale aby poslali pár řádek o svém zdravotním stavu, to se nestane. Bohužel, tentokrát nebyl k dispozici bufet, na mezi se asi špatně provozuje. Chtěl bych poděkovat těm pár kamarádům, kteří přišli a pomohli s organizací a měřením. Další poděkování míří ke sponzorům, kteří se zasloužili o to, že se soutěžilo o pěkné ceny. Největším sponzorem byla už tradičně obec Kamenné Žehrovice, následovaná benešovskou firmou Classic Models pana Mareše, firma Jeti Models, firma Q-pap z Luníkova, která darovala dva pytle toaletního papíru z jejich produkce. Byly použity na poslední dvě místa v každé kategorii, jako cena útěchy. Sponzorsky se zapojila také firma Kaligra s.r.o. a jednotlivci, ing Alena Hesslerová a Stanislav Krajních z Kačice.

Příští rok bude „Memoriál“ už desátý. Zatím nevím, jestli bude samostatně, nebo zda jej odlétáme v rámci Mistrovství České republiky, které bychom měli příští rok pořádat. Bude to pravděpodobně poslední víkend v srpnu, ale kde to bude, to vám zatím nejsem schopen říct. Mějte se fajn, ještě jednou dík těm, co se do akce zapojili, ať vám to létá.

 V. Kostečka