Maďarské RC větroně MOKI

V tomto článku jsem se zaměřil na první, nám známé Maďarské RC větroně. Modely to byly jednokanálové a RC soupravy jednoduché, respektive takové, jako znalosti a zkušenosti měli tvůrci v té době.

Mimochodem, víte, co znamená MOKI? Modell Kísérleti Intézet – v překladu Modelářský experimentální institut. Vznikl kolem roku 1955 nejprve jako Alagi Központi Kisérleti Üzem (AKKÜ) tedy „Hlavní centrální experimentální závod“, později MOKI, a proslavil se především jako producent skvělých modelářských motorů. Tyto i přes své kvality dováženy do ČSSR nebyly, ke smůle našich modelářů. Ale k MOKI se třeba ještě někdy v budoucnu vrátíme.

První větroň, který byl u nás uveden byl větroň MOKI RV-1. Jedním z autorů tohoto větroně byl Dr. Benedek. Naši modeláři se s ním (myšleno s větroněm) poprvé seznámili z časopisu Letecký modelář číslo 7 z roku 1959. Autorem článku podle Maďarského časopisu Repülö byl Lumír Svoboda a dovětek k modelu měl Ing. Hajič, který komentoval RC vybavení.

Plánek měl uvedeny rozměry a bylo jej možné překreslit do velikosti 1:1. K tomu byl list přepážek a profilů ve velikosti 1:1. Jako zajímavost zde vidím determalizátor, který zabezpečil to, že model neulétl. Upřímně, s dostatečně silnou termikou ulétne i model s vyklopeným determalizátorem😊. Po jeho vyklopení ale ztratíte možnost model směrově řídit.

Všimněte si zapuštění nosníků, toho se Dr. Benedek držel na svých modelech i v létech osmdesátých.

Model RV-1 byl vyroben v roce 1958 v Modelářském Experimentálním Institutu a úspěšně soutěžil ve Spojenecké soutěži SSSR z roku 1958, kde obsadil 3. místo.

Pokračováním byl další model, nazvaný MOKI RV-2. Tento větroň byl mnohem modernější konstrukce než RV-1. Byl již celobalsový a hlavním znakem byla jednoduchá konstrukce. Model měl rozpětí sice o 100 mm kratší, ale byl rozhodně lehčí, protože doba pokročila a RC zařízení v modelu bylo tím pádem také mnohem lehčí. Vzpomeňte na Graupnerův Bellaphon.

Popis modelu vyšel u nás v časopise Letecký modelář číslo 4 v roce 1960.

Na vývoji modelu se podílel stejně jako na RV-1 Dr. Benedek a tak model nesl i jeho profil.

Protože kopie není úplně čitelná, zvětšil jsem jednotlivé texty. Plánek nakreslil Radoslav Čížek.

Autor článku je ukryt pod značkou „lb“, takže nevíme, kdo to je. Zmínil se však, z jakého zdroje čerpal. A tak jsem vyrazil do Maďarských vod abych zjistil, co je tam napsáno. V podstatě český článek je překlad originálu. Nic nového se tam nedozvíte. Ale jsou tam kvalitnější fotografie, které ukáží lépe, co je popsáno. Ještě přikládám originální zjednodušený plánek.

A Modell Kísérleti Intézet közleményei:

MOKI RV-2. Távirányításos vitorlázó modell

Oznámení Modelářského experimentálního ústavu:

MOKI RV-2. Dálkově ovládaný model kluzáku

Text článku z maďarštiny jsem přeložil, ale nemá cenu jej zde ukazovat. Jde o popis stavebního postupu a zalétávání. Současně i popis uložení RC komponent pro dnešní dobu je pasé. Ostatně plně postačí český text z časopisu. Je originálu velmi blízko.

RV-2 je pohledný model, který by se dal určitě postavit jako „Historický RC větroň“. Velikost směrovky je rozhodně lepší, než u našich předělávaných volných historiků do kategorií ARC či ARC-A2. Předpokládané plošné zatížení 17,2 g/dm2 by se dal kompenzovat na 12 či 14 a určitě by krásně létal. Profil B-12355-g je sice poměrně vysoký, ale zase přispěje k pevnosti křídla.

Jirka Hloušek

Zdroj:

Časopis Letecký modelář

Modellezés – 1960. január. szám 18.-20. old.

Leden 1960. stránka. 18.-20.