Barracuda – rybí záležitost

Tento druh byl pojmenován Constantinem Samuelem Rafinesquem v roce 1815. Jedná se o velkou dravou paprskoploutvou rybu, která je známá svým vzhledem budícím respekt. Vyskytuje se v tropických a subtropických oceánech po celém světě od východní hranice Atlantského oceánu po Rudé moře, na jeho západní hranici v Karibském moři a v tropických oblastech Tichého oceánu.

Takže již víme co je to za rybu. Ale nevíme co je to za model. Tak já budu pokračovat. Barracuda je RC větroň o rozpětí 98 palců, tedy 2489 mm. Model vznikl v roce 1973. Jeho autorem je americký modelář Bob Steele.

Autor se svým modelem

Model jsem se rozhodl publikovat ze dvou důvodů: má velmi pěknou konstrukci a na naše „Retro“ poměry neobvyklé ocasní plochy. Model má „motýla“. A tím si mě získal. Krom toho je to model výkonný, byl určen pro soutěžní létání v tamní Standard Class.

Plán a článek o modelu napsaný samotným konstruktérem byl zveřejněn v časopise RC Modeller v srpnu 1973. Plánek 1:1 pak bylo možné zakoupit ve stejném vydavatelství . Pojďme se tedy podívat, co napsal o modelu a svých zkušenostech Bob Steele:

„Soutěžní kluzák standardní třídy s jednoduchou konstrukcí, nízkou hmotností a snadným ovládáním o maximální povolené velikosti. Přestože je Barracuda určena pro zkušené letce, lze jí také použít jako model pro začátečníky.

Pro mě (a zřejmě i pro mnohé další) není v modelářském světě nic krásnějšího než kluzák plující v klidu na sluncem zalité letní obloze. Znal jsem toto vzrušení z létání s volnými modely, ale když jsem na začátku padesátých let přešel na R/C, trochu jsem na ten pocit zapomněl. Nakonec mě řvoucí motory a lety jeden jako druhý začaly nudit. Postavil jsem si pro radost a potěšení speciál s větroňářským křídlem a motorem .09 vpředu (nikdo mi tehdy neřekl o elektrických navijácích), a znovu objevil potěšení z termického letu.

Příští zimu jsem postavil Graupnerův Cirrus a naučil se hodně o R/C plachtění. Nakonec jsem s tímto modelem doslova doletěl na čtvrté místo v Open Class Precision na Národním šampionátu v roce 1972. Tato soutěž mě mimochodem naučila, že je mnohem snazší vyhrát ve standardní třídě než v otevřené, protože dvě třetiny soutěžících přešly právě do ní.

Aby bylo možné mít konkurenceschopné letadlo, které bude létat v soutěžích standardní třídy, držel  jsem se při navrhování Barracudy určitých zásad:

1. Jednoduchá stavba

2. Nízká hmotnost, přesto pevná konstrukce.

3. Snadné ovládání.

4. Osvědčený profil s plochou spodní hranou.

5. Maximální přípustná velikost.

Všechna tato kritéria byla splněna a podařilo se mi vyvinut skutečně skvělý model. Letadlo je  konkurenceschopné ve standardní třídě, ale je jednoduché na stavbu a létání pro začátečníky, což z něj činí ideální tréninkový stroj. „Motýla“ jsem použil z několika důvodů: váha, snadná stavba, jednoduchá konstrukce a snadná přeprava modelu. Trup je pouze vyztužená krabice bez nutnosti nějakého zvláštního formování a obrábění. Montáž křídla je pro jednoduchost pomocí gumových ok, křídlo je dostatečně pevné pro jakýkoli typ startu (používám elektrický naviják), přesto se snadno staví, protože všechna žebra mají stejný profil po celé délce křídla, pouze na uchu se mírně stahují k jeho konci. Veškerá žebra jsou plankována. V křídle jsou dvě spojky.“

Plánek stáhnete zde:

V sedmdesátých létech v našem klubu (myšleno LMK Kamenné Žehrovice) létal s „motýlem“ František Dvořák. Bohužel, o jeho modelu se mi zatím nepodařilo zjistit nic víc.

Třeba Barracuda někoho z vás inspiruje k postavení modelu s „motýlem“.

Jiří Hloušek

Zdroj: časopis RC Modeller

Foto: RC Modeller, Archív LMK KŽ