A – dvojky jdou do vzduchu 4

Nadpis tohoto příspěvku jsem si půjčil od Romana Fouska, který 12. února tohoto roku napsal první článek o A2, kategorii, kterou bychom chtěli trochu oživit (důvody naleznete ve zmíněném článku). Když se potom v březnu přidala korona krize, rozhodl jsem se postavit si A dvojku, kterou nikdo nemá :-). Jednu jsem již měl v hlavě, objevil jsem jí při pročítání starých ročníků Informačních listů.  Je to model THOR, britského modeláře Mika Thomase z roku 1950.  Model mne zaujal „jednoduchostí“ konstrukce, ladnými tvary i na pohled hezkým profilem.  Jednoduchost konstrukce jsem dal do uvozovek, protože přední část balsového trupu zase tak jednoduchá nebyla. Z plánku bylo zřejmé, že směrovka je maličká a že nebude tolik účinná, ale řekl jsem si, že trup je krátký a že bude stačit originální velikost klapky.  Jedinou změnou  oproti originálu  je dělené křídlo. Použil jsem nejjednodušší způsob, tedy dvě kovové kulatinky.  Postupem času mé stavební nadšení uvadalo, a tak se letadlo neobjevilo ani na Memoriálu R. Čížka. Nejzažší termín pro soutěžní létání jsem si stanovil MČR. Větroň jsem dokončil tento pátek, tedy 14.8. a protože jsem se s ním přihlásil na slet KHMM do Mýta, který byl v sobotu, vyrazili jsme ho hned zalétnout. Na Velkou Dobrou se blížila bouřka s nárazovým větrem – ideální počasí pro zálet. Model jsem párkrát hodil z ruky. Kluz se zdál celkem dobrý, ale křídlo se prohýbalo až příliš.

Jelikož hmotnost modelu byla stále pod 400 gramy, rozhodl jsem udělat na spodní straně křídla ještě jeden potah. Tyto dvě vrstvy křídlo zpevnily, ještě jsem balsou vyplnil střed křídla a překližkou zesílil odtokovku v místě připevnění křídla gumičkou k trupu. S takto vylepšeným modelem jsem vyrazil druhý den na slet do Mýta. V Mýtě jsem trochu laboroval s těžištěm a úhly náběhu. Model jsem vzal na gumicuk a uskutečnil s ním asi patnáct startů. Od opatrných nízkých, až po plné napnutí gumy, kdy křídla úpí a dělají výrazné V. Model je ještě syrový, bude chtít trochu péče. Hlavní problém je téměř neúčinná směrovka, ale jinak létá celkem hezky. Je neokoukaný a vzhledem k roku vzniku 1950 s ním mohu létat všechny soutěže větroňů, od OTVR na Mistrovství Evropy po ARC A2 podle pravidel SAM 95.

Na další neokoukanou, jednoduchou A dvojku mám originál plánek v šuplíku. Tentokrát domácí konstrukce A. Moučky, ale to zase někdy příště. Při mém stavebním tempu tak za rok a zřejmě jako volňásek :-).

Jiří Hruška