A-dvojky jdou do vzduchu 3

Tentokrát jsem si pro pokračování seriálu čtení o A-dvojkách vypůjčil úvodní větu z dobového článku Radoslava Čížka o vzniku modelu Neptun, který zde najdete ve třech modifikacích.

    Rád bych také vzpomněl na nedávno zesnulého kolegu modeláře Frantu Dvořáka. Naleznete ho v textu i na fotografii.

Roman Fousek


 Žehrováci modelářům aneb Sága rodu NEPTUNŮ

A několik slov kolem. Vše začalo vysláním reprezentačního družstva na soutěž do Polska.

Zde jsou řádky od Radoslava Čížka v časopise Letecký modelář číslo 4 / 1953.

Všechno přišlo tak náhle, překotně, že jen díky činitelům, kteří uváděli dost pozdní oficiální pozvání Ligy Lotniczkej k účasti na zimní soutěži svahových A2 a mezinárodních závodech U-modelů ve skupinovém létání, můžeme děkovat, že pozvání bylo nejen přijato, ale že bylo též organizačně zvládnuto vše, co bylo nutné k odjezdu.

Schůze modelářské skupiny určila rámcově družstvo i s náhradníky. Bylo nutno vybrat soutěžící, kteří létají obě tyto kategorie, u nás tak málo známé. Byly k dispozici celostátní výsledky, mnoho však nepomohly. „Účkaře“ tímto způsobem nebylo možné vybrat a výsledky celostátní soutěže ve větroních, silně zkreslené termikou a vyřazením téměř celého kraje Praha silným deštěm, nezaručovaly pro svahové létání téměř nic. Bylo proto pochybné, zda U-modely vůbec obešleme. Podmínkou bylo létat ve dvou v kruhu, každý účastník 5 km. Na štěstí jsme tuto disciplinu trénovali celé léto a podzim pro náš kladenský závod. Díky tomu a naší tak zvané větroňářské tradici jsme byli určeni čtyři z Kladna: Cimbura, Dvořák, Kratina a já (Čížek). Asi po týdnu dotazů a vyřizování bylo družstvo doplněno soudruhy Gábrišem a Rosou ze Slovenska.

Článek Radoslava Čížka v Leteckém modeláři číslo 4 / 1953 ve kterém popisuje i spěch ve kterém se rodil větroň NEPTUN

František Dvořák měl v soutěži smůlu, když při dvou letech trefil jediný strom rostoucí na svahu. Takže i průměrný čas z letů ho odsunul na spodní část výsledkové listiny.

Fotografie z LM 4/1953

Takto představil Radoslav Čížek svého NEPTUNA v Leteckém modeláři 5 /1953

Takto představil model Jana Cimbury v LM 5/1953

Takto svého NEPTUNA představil na stránkách Aeromodelleru Anual 1953

Plánek NEPTUNA byl vydaný Jaroslavem Vyskočilem v jeho firmě VYJALET LM 9/ 1953

Framtišel Kratina je na snímku se svou A2 (s kabinkou a špičatým zakončením křídla a VOP)

Radoslav Čížek létal s modelem Františka Kratiny

František Kratina a František Dvořák se svými modely A2. Snímek je z létání v letních měsících.

V Leteckém modeláři číslo 8 / 1953 byl na prostřední straně další příspěvek z Kamenných Žehrovic. Radoslav Čížek představil školní motorový model, který nazval Motorový NEPTUN. Pro pohon použil motor NV 2.1 cm3. Křídlo použil z větroně NEPTUN, k němu navrhl obdélníkovou VOP. Trup tvarově shodný se střední částí Neptuna byl postaven jen z lišt 3×3 mm. Plochou křídla převyšoval motorové modely přibližně o 2 dm2.

Do celého čísla 9 / 1953 Leteckého modeláře byl vložen stavební plán větroně navrženého Radoslavem Čížkem, nazvaném SUPER NEPTUN

Znovu použil křídlo z NEPTUNA. K němu navrhl jednoduchý trup ve stylu SLUKY a doplnil VOP o stejné hloubce a profilu jako u NEPTUNA. Jen ukončení VOP provedl oblouky z pediku.

Plánek Super Neptuna zpracovaný ing. Igorem Klesniakem

Popis stavby, který byl v LM 9/1953 uveřejněn na dvou listech bylo potřeba upravit tak, aby byla dobře čitelná i v tomto článku.