Militkyho kamarád

Amigo znamená ve španělštině kamarád, přítel. A takový přítel Amigo bylo.

Dneska bych se chtěl podívat na model, který je velmi známý, a byl mezi modeláři vždy velmi oblíbený. Nikdy nepatřil mezi stroje úzce spojené se sportovními výkony, ale jeho široké použití mu vydobylo nesmrtelnost na modelářském nebi. Skvělý tah Freda Militkyho, který firmě Graupner zajistil takřka nehynoucí slávu .

Dostal se mi do rukou časopis AeroRevue. Konkrétně mi jej poslal pan Václav Tonder s tím, abych si početl. Věděl moc dobře, že mě zaujme článek pana Daniela Steffena „Ein Freund fur Generationen von Modellflugpiloten“. Když to přeložím: „Přítel pro generace modelářských pilotů“.

Rozhodl jsem se, že načerpám informace z článku a pak napíši vlastní článek, který nebude jen překladem.

Firma model v pěti generacích vyráběla od šedesátých let do roku 2019, kdy zkrachovala. Možná, kdyby Fred Militky náhle nezemřel v roce 1976, bylo všechno jinak. Ale konkurence od devadesátých let byla veliká, různé asijské firmy stlačily ceny modelářského náčiní velmi nízko a Evropa se svými náklady nemohla již konkurovat. Ale zpět k Amigu.

Myšlenka byla postavit celodřevěný model, který zaujme široké řady modelářů. Nejen ty pokročilejší, ale i ty méně zkušené. Ty, kteří si zatím nemohou dovolit RC soupravu, ale i ty, kdo si chtějí zalétat radiově, a mají na to.

Amigo

Jak jistě víte, první Amigo byl celodřevěný model, který bylo možné postavit nejen jako vícekanálový  RC model, ale také volná A2. Tomu odpovídala úprava zadních ocasních ploch. Psal se rok 1960 a firma Graupner postavila základ nejpopulárnějšího větroně. Rozpětí modelu bylo 1770 mm. Pokud jste chtěli stavět RC verzi, bylo výškové kormidlo montováno až za směrovku. Na obrázku je volná verze.

Amigo 2

Amigo 2 je asi nejznámější z modelů této řady. Model byl prodáván od roku 1966. Opět byl připraven jak pro verzi volnou, tak  RC.

Samozřejmě Graupner tím podporoval i prodej svých RC souprav. Současníky byly soupravy Variothon a Variophon. Model měl rozpětí zvětšené na dva metry. Profil modelu byl NACA 4409 (asi již tušíte určitou inspiraci, odkud Radoslav Čížek mohl čerpat).

Model mohl mít i přídavný pohon, který se umisťoval na pylon mezi křídly.

Fotografie z katalogu ze sedmdesátých let, společně se žlutým Variopropem.

Tahle klasika se dnes objevuje i na soutěžích Retro modelů. Militkymu se podařilo vytvořit model, který se dobře ovládal, dobře klouzal a byl nezáludný. Proto si v šedesátých létech získal velkou popularitu. Sázka firmy na širokou veřejnost, která je schopna model jednoduché konstrukce postavit i bez velké praxe, vycházela naprosto skvěle. Graupner se stává světovou firmou. Pro Freda to bylo velké zadostiučinění. Po smrti Freda Militkyho v roce 1976 se již další verze Amiga s Militkyho rukopisem neobjevila.

Amigo 3

Firma Graupner se ale k Amigu znovu vrátila v roce 1990. Pravděpodobně cítila, že tento evergreen je nutné oprášit a nabídnout zájemcům o tichý let další vylepšenou verzi. Objevilo se Amigo 3 s upraveným tvarem křídla. Rozpětí a profil zůstal zachován. Trup byl aerodynamicky vylepšen, směrové kormidlo dostalo větší plochu. Model měl vypadat dynamičtěji.

Model těžil z popularity předchozí verze.

Amigo 4

V roce 2012 se firma Graupner rozhodla vydat další verzi modelu, tedy čtvrtou. Model již nebyl vyráběn v Německu, ale ve Vietnamu. Stavebnice byla v podstatě hotový model. Samozřejmě jej doplňoval i pylon pro pohon. Model měl rozpětí 2 metry a ničím se nelišil od předchozí verze.

Amigo 5

Poslední verze modelu Amigo byla verze pátá. Tato verze se více blížila verzi 2. Měla jeho křídlo, trup byl aerodynamicky upraven, ale směrovka a výškovka odpovídala verzi 2. Model se vyráběl od roku 2017 v Číně.

Ještě pro úplnost informace, tuto pátou verzi Amiga svého času řezala pro Graupnera firma Hiesbock.

Zanedlouho firma Graupner zkrachovala a byla odkoupena asijskou firmou. Před několika roky byla zrušena i centrála firmy v Kirchenheimu pod hradem Teck.

Zda bude ještě nějaké další Amigo je otázkou. Nás ale těší, že se Amigo 2 u nás stále staví a stále se objevuje na Retro závodech.

Aby byla informace úplná. Richard Metz popsal vývojovou řadu Amigo ve svém článku v devadesátých letech. Tento článek publikoval v časopise Modelář. Článek mi poskytl, za což mu děkuji a k němu a Amigům se ještě vrátím. To co zde uvedl je velmi zajímávé. Nebudu předbíhat.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis AeroRevue, Outerzone