Saturn Romana Fouska

Dnes se podíváme na model, který spadá do kategorie RETRO. V této rodící se kategorii se většinou objevují modely z let sedmdesátých a nebo z hraničního roku, tedy 1980. Přesto i v šedesátých letech již létalo poměrně hodně zajímavých RC větroňů  a motoráků. Retrem jsem se zabýval v mnoha článcích, připomeňme si sérii o počátcích RC létání u nás. Tu jsem publikoval před dvěma roky na našich stránkách.

V posledním článku série jsem se zmínil o modelu Saturn od Jiřího Michaloviče. Poprvé se model objevil v Leteckém modeláři číslo 6 v roce 1961 na malé fotografii. Tehdy ještě nebylo uvedeno jméno, ale silueta jasně ukazuje, že jde o model Saturn.

 Model pod názvem Saturn se objevil na titulní stránce časopisu Letecký modelář číslo 6 v roce 1962.

Model má rozpětí 2040 mm, plochu křídla 43,2 dm2 a celkovou hmotnost 1250 gramů. V časopise byl uveden stavební plán na prostřední dvoustraně. Když se na fotografii podíváte, nabudete dojmu, že ve uprostřed křídla v prostoru mezi nosníky jsou diagonální výztuhy, které ovšem na plánu nejsou. Je docela možné, že to byla jiná verze křídla, a nebo pouze barevná úprava horní strany křídla, která na další fotce zaniká.

Stejné výztuhy se pak objevily na perokresbě u stavebního plánu. Ostatně, kresba se dělala z titulní fotografie. Jenom se vynechal konstruktér.

Jak jsem již psal, na stavebním plánu výztuhy nejsou. Model naopak dle plánu má plaňkovaná žebra, což pravděpodobně nahradilo ty složité výztuhy. Model byl určen pro jednokanálové řízení, tedy přijímač posílal impulzy do vybavovače, a ten řídil směrové kormidlo.

Plán ke stažení zde:

Nyní se podíváme trochu do archívu. Ten archív je drozdovský. Pánové v Drozdově mají krásná alba plná fotografií s popisy. Když jsem u nich byl na návštěvě, udělal jsem z alb několik fotografií. A právě při té příležitosti jsem se také dozvěděl, že modeláři v Drozdově některé modely stavěli hromadně. Tedy někdo stavěl trupy, někdo křídla, modely stavěli v sériích. Taková proudová metoda. Výsledkem bylo, že cesta k modelu byla jednodušší a všichni létali s jedním typem. Kdybyste to viděli na vlastní oči, vypadá to impozantně. Jeden z modelů, který byl takto stavěn, byl právě Saturn. Ofotil jsem rychle dvě fotografie z alba, tak se na ně podívejte.

Mimochodem, v drozdovské klubovně ještě takový model visí.

Ještě jedna fotka s hromadným typem, tentokráte je to motorový model Taxi, o kterém jsme také psali. Zde je fotka z 1. Máje.

Roman Fousek si vybral jako své Retro právě model Saturn. Kdysi postavil Admirála od Radoslava Čížka, a tak vybíral, co postavit dalšího. Když jsem se to dozvěděl, hned jsem k Romanovi zajel. Roman právě pracoval na trupu modelu.

Později, když jsem byl u něj na návštěvě, již byl Saturn v kostře a kompletní. Chyběla táhla, vybavení uvnitř trupu a háček.

Roman s dokončením nespěchal. Vymýšlel barevnou kombinaci, tedy něco jako žlutou a černou 😊. Ale nakonec se „pořádně rozjel“, a tak je na modelu i trochu té červené.

Roman již doplnil i popisky na křídlo.

Saturna mi Roman nabídl na výstavu v Kamenných Žehrovicích. Takový model jsem samozřejmě na výstavě chtěl. Celkem dobře se tam vyjímal.

Saturn čeká ještě na zalétání, Roman vyhlíží lepší počasí. Tak uvidíme, jak se tento větroň bude chovat ve vzduchu. Myslím si, že dobře.

Tak ať ti to Romane létá!

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Letecký modelář

Foto: Jirka Hloušek a archív LMK Drozdov