30 minutovka pro MČR – oprava pravidel!!!

Vážení kolegové kamarádi,

ozval se Martin Křesadlo a přišel s nápadem, zopakovat velice úspěšnou akci z roku 2021, kdy na Mistrovství republiky Martin Hurda uspořádal 30 minutovku s volným motorovým modelem.

Tedy na letošním Mčr se po skončení oficiálního programu soutěží uspořádá populární 30 minutovka. Odměnou je „symbolická putovní výhra“ – Atom 1,8.


Pravidla jsou nakonec stejná jako ta v roce 2021 – po diskuzi byla upravena – uvádíme původní text z článku Martina Hurdy

O co tedy jde? Představte si, že máte 30 minut soutěžního času, ve kterém se snažíte být co nejdéle ve vzduchu. Nejkratší let je 20 vteřin, maximální délka jednoho letu jsou 3 minuty. Důležité je, že není vůbec omezeno, jak dlouho běží motor! To znamená, že v úplně ideálním případě byste měli udělat max. 10 tříminutových letů. To se ovšem nikomu nepodaří vzhledem k nutnosti model startovat. To je možné pouze rukou a bez použití elektrického startéru. To, co je důležité vědět je, že se létá navečer, kdy není termika a ideálně je bezvětří. Co tedy potřebujete k vítězství? Model do roku 1960 včetně s libovolným motorem do obsahu 2.1 ccm. Motor může být detonační (ten vám doporučuji, protože u něj lze dobře regulovat výkon), nebo žhavík (bez karburátoru nebo s karburátorem). Podstatné je, aby vám šel motor velmi snadno startovat!  Je rovněž důležité vědět, že všichni soutěžící létají současně, a že všichni musí provést start z vymezeného prostoru. V podstatě ti z vás, kteří si postaví volňáska na klidný motorový let v kruhu okolo sebe, abyste nikam nemuseli běhat a ti, kdo budou nejlépe zvládat startovaní svého motoru, vyhrávají!

Nakonec jsem se rozhodl udělat ješte jednu zvláštní vyjímku. Soutěžící do 16 let muže mít „tatínka startéra“ , protože si myslím, že společný zážitek z létání otce a syna je k nezalacení!


Ještě vzpomínka, jak to vypadalo v roce 2021. V níže uvedeném článku naleznete video i další informace okolo původní myšlenky Martina Hurdy.