ZPRÁVA O MČR 2021

Ve dnech 27. – 29. srpna proběhlo na letišti Raná,  Mistrovství České Republiky historických modelů 2021. Jaké bylo? To je otázka spíš na účastníky. Já popíši soutěž za sebe, jako za jednoho z organizátorů.


Uspořádat jakoukoli akci není jednoduché. Vždyť i u soutěže typu „přijeďte, zalítáme s tím co máme, sečteme a vyhlásíme“  je potřeba minimálně jeden člověk, který se postará o součty, diplomy, místo kde… Čím větší soutěž, tím náročnější příprava a MČR je soutěž největší. Počtem kategorií, účastníků i modelů. Začnu pár čísly: Na MČR 2021 se přihlásilo 49 účastníků s 231 modely. Až na pár výjimek přijeli všichni! Létali jsme 17 rc kategorií a 3 volné kategorie.  S prvními přípravami jsme tedy začali již někdy začátkem roku. V dobách, kdy vůbec nebylo jasné, jak bude situace v ČR vypadat. A tak se stalo, že začátkem srpna jsme měli zajištěné sponzory, reklamní bannery, tiskli jsme diplomy a nechali vyrábět medaile. Také bufet byl domluven, což byl jeden z největších oříšků, neb do nejistého podniku, se nikomu moc nechce.


Ve čtvrtek po obědě jsme se tedy sešli na letišti na Rané, auta plná nezbytných věcí. Zametli a připravili jsme hangár, sestavili bannery, nanosili proviant do kuchyně, vyměřili jsme bázi pro gumicuky na páteční létání….

Pátek:

dle programu den pro volňásky, rc větroně a Atomy. Předpověď počasí hovořila o dešti, hlavně odpoledne. Program jsme neměnili, jen jsme u větroňů a Atomů udělali dvě tříhodinová kola, v každém dva starty, rozdělená pauzou na oběd, v každém kole dva starty.  Aktuální počasí nic moc. Přeháňky, mokro.. nejlepší počasí bylo paradoxně o polední pauze, kterou jsme z toho důvodu  o půlhodinu zkrátili. Všechny starty se podařilo odlétat bez omezení. V kategorii Atom, OTVR a OTVR A2 došlo i na rozlet. Atomy se rozlétávaly dokonce tři a to byl výborný výkon.  V Ádvojkách došlo během rozletu ke kontaktu modelu s druhým gumicukem a start jsme opakovali. Pravidla na tuto eventualitu nijak nereagují a pamatuji si na rozlet velkých větroňů na ME, při kterém, při startu, došlo k zamotání šňůr soutěžícich, bez možnosti opakování letu. -máme tedy bod pro drobnou úpravu budoucích pravidel..  Rozlet velkých větroňů byla také zajímavá podívaná. Romanovi Fouskovi prasknul gumicuk asi v polovině výšky. Následoval přemet a snaha doletět do prostoru pro přistání. Mezitím Honza Hruška vypnul ve „stratosféře“ tak se zdálo, že o vítězi není pochyb. Opak byl pravdou a zatímco  Honza plynule klesal, Roman chytil mírnou vlnu, která ho sice nevynesla do výšky, ale vynesla mu vítězství.  Nutno ocenit soutěžící, že letěli  rozlety i za trvalého deště. 👍

Sobota:

nejnabitější den Mistrovství. Létaly se kategorie spalováků korespondujících s pohárovou soutěží a také ELOT a E400. Počasí se umoudřilo. Předpověď sice hovořila o občasných přeháňkách a odpoledním dešti, ale nakonec bylo celkem hezky. Z důvodu předpovědi jsme na přání soutěžících zrušili dopolední a odpolední kola, což většina využila a odlétala většinu svých startů před obědem. Mimochodem, k obědu bylo knedlo vepřo zélo, čočková polévka a všem to moc chutnalo… Během dne byly k vidění parádní lety i katastrofy, které se naštěstí obešly bez obětí na lidských životech. Pár katastrof proběhlo i v pátek, kdy několik větroňů konstrukčně nevydrželo kombinaci silný vítr a plně napnutý gumicuk. V sobotu asi největší ekvilibristiku předvedl Roman Fousek, který po nepovedeném startu svého ELOTa vyzkoušel přízemní akrobacii i pevnost konstrukce. Bleskově ale stáhnul motor, dostal letadlo pod kontrolu a následovným přidáním plynu (v tomto případě spíše „šťávy“) se  ztratil v oblacích.. Během celého dne převládala spokojenost nad lepšícím se počasím a létání si užili jak piloti tak časoměřiči/časoměřičky :-).  .. jen kategorie Classic Texaco se jim zdála nudná, obzvláště když nejmenovaný  závodník, vždy po více než dvaceti minutách ve vzduchu přistál dvakrát mimo vyznačenou plochu a zapsali mu dvě nuly…  Večer po vyhlášení výsledků proběhla vložená soutěž volných motoráku, tzv. Třicetiminutovka Martina Hurdy. Opravdu povedená záležitost a doufám, že nezůstane osamocená. Po setmění potom hangár rozezněly tóny blues rocku. Produkce živé kapely neměla chybu.

Neděle:

ta byla ve znamení rychlých dva a půlek v NMR, pomalých dieselů v Texacu,  prdláčků 1/2 Texaco a Classic Diesel a dvou elektrokategorií. Počasí bylo ukázkové, slabý vítr a polojasno. Na Rané byl provoz jednoho větroně a vlečné, jinak naprostý klid. S větroněm létal brzo šestnáctiletý Adam Laburda, kterého známe ze soutěží historických větroňů. Je to krásný postup, od modýlků k opravdovým větroňům. Elektry, tedy ELOT a Electrorubber se rozlétávaly a tak to bylo napínavé až do konce. Létali jsme opět bez kol a několik kluků využilo odlétané soutěže k dřívéjšímu odjezdu domů, obzvlášť, když to měli daleko. Všichni se ale omluvili a rozloučili, a tak to má být, když už nemohu vydržet až do konce.  Ještě před vyhlášením výsledků přiletěl domluvený  Z 50 LA a předvedl krásnou akrobacii zakončenou několika rychlými průlety. To byla definitivní tečka za letošním Mistrovstvím.

Jako pořadatelé jsme dělali co jsme mohli. Většina účastníků byla, myslím, spokojená a to včetně časoměřičů a časoměřiček, kteří, všichni stejně staří, ukončili prázdniny a všichni zítra nastupují do prvních ročníků středních škol. Na závěr chci ještě jednou poděkovat sponzorům: obci Kamenné Žehrovice, společnosti SD Group, firmě  Prim – výrobci českých hodinek, Slávovi Štorkovi a jeho firmě Czech Aero – výrobci stavebnic historických i moderních modelů a firmě Modell Studio – výrobci borových nosníků a prodejci ostatního modelářského materiálu.  Jmenovitě potom hlavně Jirkovi Hlouškovi seniorovi i juniorovi  za multifunkční a rodinné nasazení, Pepovi Hejskovi za zprostředkování sponzora a obstarání posekání plochy, Romanovi Fouskovi za pomoc s přípravou a obstarání sponzorovaného piva z pivovaru Starokladno, Mirkovi Dvořáčkovi a Martinu Křesadlovi za role vedoucích startů, Jirkovi Veinfurtovi a Martinu Hurdovi za čtvrteční pomoc při přípravě areálu, přitelkyni Martina Křesadla Magdě se synem a Pepovi Kubešovi za pomoc s měřením… To vše, byť se to občas zdá jako maličkost, nám pomohlo tuto akci uspořádat.


A hlavní dík patří vám, kteří jste i přes nepříznivou předpověď počasí přijeli. Byli jste stateční i ukáznění, večer veselí… prostě prima sestava.


Jiří Hruška, ex ředitel MČR 2021

K článku doplňujeme Rajskou galerii Vládi Valenty