Zefír 55 aneb jaký model je na fotografii

Vracím se k hádance, kterou jsem zveřejnil v článku o webu v lednu. To je ten článek o webu v prosinci, abych to uvedl na pravou míru. Zde jsem ukazoval fotografii Radoslava Čížka. Na té fotografii je model Zefír 55. Tento model je notorický znám, ale asi bude dobré něco k němu napsat.

Model na fotografii identifikoval Jirka Veinfurt a také Jirka Hruška. Oba dokonce poslali e-mail s odpovědí ve stejnou chvíli. Gratuluji! Pravidelný hadač modelů z fotografie, Honza Kypta, je bohužel v nemocnici, a tak nehádal.

Je to asi poprvé, kdy se objevila fotografie tohoto modelu na veřejnosti. Do té doby byla uváděna jiná fotografie, a to tato.

Ano, to je ta fotka modelu AMA 54 s rukou, kterou Radoslav poprvé uvedl u modelu Zefír 55 v časopise Modelář číslo 8 z roku 1987.

Stejnou fotku pak ještě prezentoval v Informačních listech, a to hned u dalších dvou modelů. Ale na to se podíváme až na závěr.

Nyní zpět k Zefíru 55. V žehrovském archívu je ještě jedna fotografie tohoto modelu. Na modelu je vidět motor a také časovač, který Radoslav popisoval ve svém článku. Radoslav uvedl v Modeláři, že VOP byla rámová, ale tady je vidět, že zde byla žebra, tudíž měla profil.

Je to tedy další premiéra fotografie. Prostě fotky existovaly, jenom je asi Radoslav nemohl najít, nebo nechtěl použít, protože by se s nimi musel rozloučit. A protože měl dostatek fotografií modelu, který později nazval AMA 54, tak prezentoval ty. Mimochodem, ty fotky už došly, a já v archivu nemám jedinou.

Než se pustím do AMy, tak se vrátím k modelu Zefír. Tento Zefír, tedy s přívlastkem 55, nebyl jediný Zefír, který Radoslav Čížek nakreslil. Mám k dispozici velmi nečitelnou kopii trupu modelu z roku 1948. Je to motorový model Zefír. Plán zkusím nějak okopírovat, nebo překreslit. Je velmi, velmi nečitelný, protože byl dlouhá léta na půdě u Pepíka Harapáta.

Křídlo ani výškovka na plánu sice nejsou, ale máme ještě drobný náčrtek modelu tužkou. Na této kopii  je také žebro s rozložením nosníků. Takže je možné model zrekonstruovat. Tedy pokud bude chuť, nálada a síla.

Ale pojďme se do žehrovského archívu podívat na fotky. Tyto by mohly patřit ke zmiňovanému modelu. Fotografie byly několikrát publikovány, a to již v roce 1952, nebo v devadesátých létech v Informačních listech

A ještě jedna fotografie

V plánu byl motor umístěn stejně jako u modelu Sirius, tedy invertně. Na dané kopii někdo motor překreslil klasicky cylindrem nahoru inkoustovou tužkou, tak, jak to měl Josef Vlach na fotografii. Dle originálního plánu je invertní motor schován za krytem, stejně jako na Siriovi. Příbuznost se zde nezapře. Je zajímavé, že Radoslav nikdy nenapsal, že by tento model byl z jeho dílny. Proč, to už se nikdy nedozvíme.

A ještě jedna velmi známá fotografie. Josef Vlach s modelem je vpravo.

A teď ta AMA 54. Osobně mám pochyby, že by AMA existovala již v roce 1954. Nemám žádný datovaný snímek. Pokud budeme přihlížet k tomu, že AMA 54 vznikla až po Zefírovi 55, jak psal Radoslav v článku v Modeláři, pak to určitě nebyl rok 1954 ale uvedený rok 1957. Ale pojďme se na to podívat podrobně.

Díval jsem se na fotku ruky s modelem. A pak jsem se díval na Zefíra, myšleno 55. Radoslav psal, že trup pochází právě z modelu Zefír 55. Upřímně, já tam podobnost nevidím. Ten trup je jiný a kdo si vzal oba plánky a porovnal, nenašel, co by mohlo být společné. Design trupu AMy je takový uhlazený, nevypadá to jako předělávka z jiného modelu. Modely tak klidně mohly existovat vedle sebe.

Co ale mohu potvrdit je, že tvar trupu, který je na původním modelu AMA-54, má opravdu ten tvar, který Radoslav do plánu zakreslil. Mám jednu fotografii Radoslava Čížka s trupem AMy v ruce. Není datován, ale dle mého je tam Radoslav o něco starší než v roce 1954. Podívejte se.

Takže další premiéra fotografie.

S tím názvem je to také trochu zvláštní. Protože model byl poprvé představen Radoslavem Čížkem v Informačních listech v roce 1995 jako MA2-54. Zde je opět známá fotka s rukou.

Oproti textu z Modeláře Radoslav zmiňuje podvozek, který místo jednokolového udělal dvoukolový. Netuším, jak to doopravdy bylo, každopádně fotky ukazují, že podvozek byl jednokolový.

Později byl model pojmenován AMA 54. Dle mého ten model prostě nikdy žádné jméno neměl. Jenže naše pravidla vyžadují napsat na model jméno a konstruktéra. Tohle ustanovení je tam od začátku co SAM existuje. Takže se model pojmenoval dodatečně, aby to nebylo jako se „Sirotkem“ (kdo netuší,  zkuste si vyhledat na stránkách SAM95). Mělo to svůj vývoj a z poměrně technického názvu Radoslav dospěl k jednoduchému, ale pěknému názvu dle motoru, který použil.

A ještě mám jednu fotku, která je z roku 1955 nebo 1956. Dle čeho tak usuzuji? Na fotce je Radoslav Čížek s Expe, ale také s modelem Reprezentační A2, který postavil společně s Pepíkem Harapátem dle Pepíkova návrhu. Tudíž kanibalizace Expe pro AMu, byla provedena později, než byl pořízen daný snímek.

Co závěrem. Víme, že existoval ještě jeden Zefír, navržený v roce 1948. Máme velmi špatnou kopii plánku trupu modelu a fotky modelu s Josefem Vlachem. K němu se časem ještě vrátím.

Co se týká modelu Zefír 55 a AMA 54, bohužel nejsem schopen zjistit více, protože více původních materiálů není. Každopádně, máme fotografie, a tak víme, že modely opravdu existovaly. Nevíme přesně kdy, protože fotky nejsou datované. Můžeme pouze odhadovat, že to bylo v polovině padesátých let. Můžeme odhadovat i to, že to bylo v době, kdy Radoslav Čížek létal s Reprezentační A2, tedy po roce 1955, protože ještě existovala „ádvojka“ EXPE. A to je vše.

Nad fotkami se zamýšlel Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Modelář, Informační listy

Foto: archív LMK Kamenné Žehrovice