WEB v říjnu

Říjen je již dávno pryč a proto píši svůj článek o webu. Co se událo? Publikovali jsme 17 příspěvků, tedy pozvánky, informace o výsledcích soutěží, reportáže a samozřejmě něco i o modelech samotných. Z toho je vidět, že WEB je mnohem flexibilnější než časopis, protože ten má jasně daný formát a tohle všechno by se do něj prostě nemohlo vejít. Takže si myslím, že již nikdo nelituje, že jsme Informační listy již ukončili. Pojďme se jako první bod podívat na hitparádu.

Nejvíce se četl článek o soutěži v Panenském Týnci. Je to nová destinace, kde ještě žádný závod historiků neproběhl. Takže jste byli zvědaví, jak to tam vypadalo. Jenže počasí ovlivnilo účast, a tak výsledková listina nebyla příliš dlouhá. Nevadí, snad příště. Dalším premiantem byl článek o Trentonu Terroru Jirky Venfurta a třetí opět výsledky, tentokráte z Lipenců. Venkovní sezóna v podstatě skončila a tak jediné co běží je Korespondenční soutěž větroňů. Tak sledujte a přemýšlejte o účasti. Na našem sněmujsme o tom již diskutovali.

Začátkem listopadu jsme uvedli na stránkách krásně napsané povídání Pepíka Hejska o stavbě modelu Ikarus IV. Je zajímavé, že v Maďarsku je tento název velmi populární. Vzpomeňte na autobusy Ikarus tzv. čabajky nebo harmoniky. Ale to jsem odbočil. Když shrnu co bylo již publikováno v listopadu, tak jsem zveřejnil moje hledání mužů z fotografie, které bylo úspěšné. Mohu říci, že i určování dalších modelářů s fotografií bylo úspěšné. Články postupně vycházejí a vy se dovídáte, kdo to byl. Publikovali jsme reprotáž z výstavy motorů od Martina Křesadla. Co nás čeká? Další články o modelářích a modelech. Doufám, že se vám budou líbit.

Tak a ještě k modelářům z barevné fotografie. Vzpomínku na Františka Langera, přeborníka republiky v kategorii RCV2 z roku 1984 vzpomíná Petr Knob.

Ahoj Jirko,

 nějak jsem tomu teď nevěnoval pozornost, ale na té fotce je druhý zleva opravdu Franta Langer z Chrudimi. Co mám zprávy, tak někdy vloni zemřel. Já jsem ho znal osobně. Byl to velice dobrý modelář a pilot, jen jeho život (modelářský) byl spíše oddělený od ostatních a samotářský, což mu vydrželo až do konce.

   Já jsem v té době už taky modelařil a díky výsledkům jsem se stal majitelem Modely T6AM 27. K tomu 4 Futaby S-7 a už se lítalo. V příloze fotka mého prvního RC-V2, kterým jsme se v Chotěboři hodně věnovali. Model byl hodně inspirován Čížkovým Admirálem 2, ale byl větší (rozpětí) a také větší hloubka křídla a profilem NACA 6409. Výškovka byla stejná a i umístěná nahoře na směrovce. Trup pocházel od Pepíka Nečase z Třebíče (na těch jsme tu lítali skoro všichni). Potah byl fólií, to bylo z prvních dodávek oficiálně dodávaných do modelářských prodejen. Tohle éro jsem postavil když mi bylo asi 16 – 17 roků. Nakonec jsem mu uřízl čumák a lítal s ním rekreačně s MVVS 1,5D a to i na vojně. Kam se éro podělo netuším.

   Další fotka je opět inspirovaná Radkovým Admirálem. To jsem postavil už po vojně. Klasické lehké éro ale s profilem E387. Jediné co si pamatuju, bylo zatížení a to 19g/dm. Víc nepamatuju. 

    Už je to všechno hodně dááávno.

Měj se, zdravím, Petr

Nádherné fotografie a krásný kus vzpomínek na dobu, kdy se V2 masově létaly. Děkujeme Petře!

Další drobný příspěvek mám od Martina Křesadla. Komunikuje na Facebooku s různými modeláři a povedl se mu zajímavý „úlovek“:

Ahoj, na Fb jsem našel soutěžícího z Lost Hills v Kalifornii, který létá s Vosou S… Manželka mu běhá se šňůrou a on startuje. Píše mi, že průměrné lety má za 50 vteřin…

Bradley LeVine s manželkou

Jen taková zajímavůstka že života…

Martin

Když už jsme u toho zahraničí, tak se podíváme, z jakých zemí se k nám na web lidé připojují. Bohužel statistika zahrnuje i návštěvníky s nekalými úmysly. Takže to berte s rezervou. Přesto si myslím, že kolegové z Itálie, Maďarska, Slovenska, Německa a USA tyto ošklivé úmysly nemají.

No blíží se konec našeho povídání. I když jsem teď dva měsíce nedával hádanku, v podstatě jste se snažili i tak určovat, kdo je na fotce, udělám změnu. Tentokráte tady ukáži fotografie z minulosti. Jsou to fotky, jak se v Žehrovicích jezdilo na závody:

Tak a to pro dnešek všechno. Doufám, že nám a našemu webu zachováte přízeň i v dalších měsících a snad jsou články pro vás zajímavé. Je to určitá motivace pro mě jako autora, že to nedělám nadarmo.

Letu zdar a historickému zvlášť.

Jirka Hloušek jako admin