Web v lednu

Vážení kolegové a příznivci našeho webu,

podruhé v tomto roce se vracím k našemu pravidelnému článku o webu. Co se tedy dělo v měsíci lednu a v první části února? V lednu jsme publikovali článek do rubriky Naše modely. Psali jsme o modelu Spacer, který postavil Jirka Veinfurt. První únorový článek byl také o motorovém modelu, šlo o Zephyr Martina Hurdy. Martin pomohl a poslal k tomu několik řádek a fotografie. Oba modely byly od konstruktéra Sala Taibyho. Velmi jste se zajímali o model Vážka, RC Retro z roku 1970. Osobně se mi model velmi líbí. Tak třeba jej jednou postavím. A možná, než já se k tomu dobabrám, tak to udělá někdo jiný.

Konečně jsem publikoval článek o prvním Admirálu a nakonec jsem publikoval i reportáž z kladenské výstavy. Vzpomínali jsme na staré větroně, tedy ty velké a dospělé. V únoru jste se dozvěděli něco o Admirálu 2. Společně s fotkami, které dosud nebyly publikovány, jste se podívali na konstrukce Radoslava Čížka Zefír 55 a AMA 54.

Pojďme se podívat na naší hitparádu, jak to celé vypadá za měsíc leden.

Nejčtenější článek byla Vážka, která se přečetla 135 krát. Což je opravdu překvapivé. Vyhlášení naší Korespondenční soutěže je na druhém místě se 106 přečteními. Historie, historické obrázky a videa vás také velmi zajímaly, a tak tento článek obsadil třetí místo. Počet přečtení a zobrazení pozvánky na řezání vrtulí, či článek o Admirálu 71 má také velmi dobré počty. Vypadá to, že jsem se trefil do noty všem, protože počty zobrazení byly v lednu poměrně vysoké. To mě samozřejmě těší.

Kdo odebírá časopis RC modely, asi si všiml, že některé z článků, které jsme uvedl na našem webu, se objevují i v tomto časopise. Beru to jako propagaci naší činnosti a také, v případě článků o vašich postavených modelech, i vás samotných. Myslím si, že i jiní modeláři si rádi přečtou článek o historických modelech, které stavíte, případně třeba i Korespondenční soutěži. Možná to přitáhne nějaké další modeláře, kteří si budou chtít zalétat s něčím jiným než moderním modelem. Ale to jen tak na okraj.

V lednu a v první části února nebylo příliš vhodné počasí na létání. Doufám, že se to zlepší a my si budeme moci vyrazit zalétat. Mezitím se samozřejmě staví. Petr Knob mi psal, že má velkou rozpracovanost a v plánu spoustu nových modelů. Tak uvidíme, s čím se na letišti objeví. Roman Fousek chystá Retro. Byl jsem u něj doma a v dílně se právě rodil „rodil“ trup. Měl to právě čerstvě slepené, a tím pádem ještě neobroušené. Přesto, ty tvary už tam byly.

Dneska je již Roman mnohem dál a vypadá to, že model je již v kostře hotový.

Jirka Schieferdecker postavil na novou sezónu Ádvojku Nike. Pokud budu mít chvilku, něco o tom napíšeme. Prostě, nové modely se všude rodí, takže bude na co koukat.

Ještě se pochlubím já. Stavím 3,5 metrový model větroně. Není to nic historického, je to moderní větroň, taková přerostlá RESka. Měl jsem potřebu postavit něco moderního, a chtěl bych si polétat s něčím velikým. Takže jsem si nakonec vybral model Yellow Jacket, a tento mám již v kostře. Uvádím fotku modelu, tak jak jsem jej poprvé sestavil. Díly trupu jsou jen do sebe nasunuté.

Nábytek jsem musel trochu přestavět. Do obýváku se ještě vešel, takže jsem to nemusel vynášet ven na trávník. Mimochodem, ten den opravdu ošklivě „funělo“ a pršelo. Ale to jsem velmi odbočil od historického tématu.

Tentokrát nebudu dávat hádanku. Ale uvedu fotografii, kterou myslím Radoslav Čížek nafotil pro časopis Modelář, ale asi nakonec nebyla publikována. Pokud by byla, dejte mi prosím vědět. Možná jsem jí přehlédl.

A ještě komentář na druhé straně fotografie

Kdo nedokáže přečíst – přeložím: „Přistání mívá své problémy. Model Mil. Nového z Teplic se usadil na drátech. Byly jen telefonní – a nebyly vysoko – naštěstí. Soutěž – XVI Žehrovice“.

Snímek je tedy z roku 1962.

S Milanem Novým jsem mluvil o této fotografii, když jsem byl v Dubí u Teplic na halové soutěži. Stále jí má ještě doma. Vzpomínal na časy minulé. Milan wakefieldy létá dodnes a můžete jej potkat na Panenském Týnci na lize, kterou pořádá Pepík Kubeš, nebo při halovkách právě v Dubí. Ve svém věku se občas zúčastní i mezinárodních závodů, prostě wakefieldy jsou jeho láska. V poslední době jej trápily zdravotní potíže, a nyní doufá, že to nejhorší již má za sebou.

A ještě jedna fotografie, tentokrát z haly. Mimochodem to jeho éro mu takto vyzdobili jeho kolegové z klubu.

Foto: Michal Kohutič

Tak, a to je pro dnešek vše, co jsem měl na srdci. Přeji vám krásné dny.

Jirka Hloušek jako admin