Výročí Vládi Kostečky

Vážení kolegové a kamarádi, v těchto dnech se dožívá významného výročí náš člen Vláďa Kostečka. Vláďa slaví 75. výročí od svého narození!

Na modely se chodil dívat již od mala. Jeho strýc Radoslav Čížek byl pro něj inspirací. Ostatně, když od mala vidíte, jak to pěkně létá, je to přesně ten důvod, proč modelařině propadnout na celý život. Takže Vláďa již od mala poletoval a také stavěl modely kluzáků.

Vláďa Kostečka s modelem Jiskra konstrukce Radoslava Čížka z roku 1960.

Vláďa s modelem Žehrovice 2, který byl upraven na RC řízení. Foto z časopisu Modelář.

Vláďa se věnoval nejen volným větroňům. Postupem času stavěl gumou poháněné modely typu

wakefield a Coupe de Hivre. Současně létal i upoutané modely.

 S upoutaanci, společně s Pavlem Francem

S postupem času se jeho portfolio modelů rozšířilo i RC modely. Těm se začal věnovat na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Létal jak s modely kategorie RCV1, tak i RCV2. V tomto období dosáhl úspěchů i zde. Byl přeborníkem v kategorii RCV1. V ostatních kategoriích pravidelně obsazoval předních umístění.

František Dvořák vypouští model Admirál 3, který řídí Vladimír Kostečka

Skupinová fotografie žehrovických modelářů z osmdesátých let. Vláďa Kostečka stojí se svým modelem zcela v pravo.

Později , v devadesátých letech Vláďu zaujaly i historické modely. Vstoupil do klubu SAM95 Bohemia. Později se stal i prezidentem tohoto klubu a v této funkci působil deset let.
Vláďa Kostečka s historickým modelem BIKO

Je několikanásobným vítězem Memoriálu Radoslava Čížka, naposledy 18. ročníku pořádaném v roce 2023. Současně je také Mistrem Evropy v kategorii historických větroňů z roku 2005. Mistrem Evropy ve stejné kategorii z roku 2015. Třikrát Vícemistr Evropy v kategorii větroňů, Electrorubberů a tzv. čtyřstovek, což jsou motorové modely s elektrickým pohonem.


V současné době se věnuje nejen létání  s historickými větroni ale také svým vnoučatům, Terezce Kostečkové a Honzíkovi Roháčovi.

Přejeme ti Vláďo především hodně zdraví. To je to nejdůležitější, protože je to základ k tomu, aby se člověk mohl věnovat tomu, co má rád.

Za SAM95 Jirka Hloušek