Vladislav Špulák, Další pohled do historie československého modelářství

Jan Kypta

Další pohled do historie československého modelářství

Vladislav Špulák

(5. května 1921 – 25. února 2005) Špul

  Dne 25. února uplyne od úmrtí pana Vladislava Špuláka deset let. V padesátých letech minulého století patřil mezi nejlepší větroňáře a úspěšně reprezentoval ČSR na mezinárodních soutěžích. Kromě samotné sportovní činnosti, se věnoval i organizační činnosti. Větroňáři z Pardubic obsazovali přední příčky výsledkových listin. Po skončení aktivní činnosti pracoval Vladislav Špulák ve vrcholných orgánech modelářského sportu i jako dlouholetý předseda LMK Pardubice.

V první polovině šedesátých let spolupracoval na vývoji a zavádění do výroby naší první RC soupravy GAMA. V roce 1964 navrhl jednoduchý jednokanálový model Čejka, se kterým se stal mistrem republiky v kategorii svahových modelů. Plánek Čejky byl publikován v Modeláři č. 1 – 1968. Pro tento model zhotovil několik variant křídel a výškovky, tak aby i méně zkušení modeláři dokázali model úspěšně postavit. V jedné variantě navrhl zhotovení křídla a výškové ocasní plochy

zŠpul_2 pěnového polystyrénu, který byl snadněji dosažitelný, než balzová prkénka. Je jasné, že ortodoxní historický modelář postavením Čejky pohrdne. Jednak má špatný rok vzniku a byla navržená teprve před padesáti roky. Také polystyren je v SAMech zakázaným konstrukčním materiálem. Přesto, pokud by model postavil, získal by model, do kterého by mohl zabudovat RC soupravu bez obav, že bude muset upravit řídící plochy. Při vzniku SAMů v devadesátých letech, se Vladislav Špulák nestal členem těchto sdružení. Upravil ale na žádost německých modelářů svůj model Androméda na ovládání kolem dvou os. Proti originálu jen mírně tvarově upravil směrovku, kterou zhotovil jako plovoucí. Pro případné zájemce je k dispozici i plánek v měřítku 1 : 1.

čejka_1čejkaDovolte mi Vás seznámit se sportovními úspěchy Vladislava Špuláka a sportovním náčiním, tedy modely, které k tomu použil.

Rok 1953Mistrovství republiky Brno, 1 místo v kategorii A2 s modelem Vážka

Vážka návod1953-vazkaRok 1954Mezinárodní modelářská soutěž Lidově demokratických států (LDS), Moskva SSSR,
1. místo v kategorii A2 s modelem
Androméda. Účast československých modelářů na této soutěži bylo prvním mezinárodním vystoupením.

1954-andromeda-3Rok 1955Mistrovství světa, NSR, člen družstva v kategorii větroňů A2, které skončilo na 4. místě a Vladislav Špulák skončil na 22. místě ze 79 účastníků s modelem Šídlo. S ním byli v družstvu Václav Horyna (8. místo), Josef Harapát z Kladna (32. místo, ten má ještě model z MS uložený doma) a na 44. místě František Mencl.

S_2S_1

Šídlo_IL_2Šídlo_IL_1Rok 1956Mezinárodní modelářská soutěž LDS, Maďarsko, 1. místo v kategorii A2 s modelem Duha.

IMG_0015IMG_00161956-duhaRok 1956Mistrovství světa ItálieFlorencie, člen týmu, které získalo titul Mistra světa v družstvech. Složení družstva Vladislav Špulák (6. místo s modelem Duha), Václav Horyna (8. místo), Hugo Hájek (10. místo) a Drahoslav Štěpánek (11. místo). Vedoucím družstva byl Emil Brauner.

Rok 1957Mistrovství světa Československo, Mladá Boleslav, člen družstva, které se umístilo na 3. místě, V soutěži létal s modelem s názvem Rajka. Za ČSR létali Jiří Michálek (5. místo), Vladislav Špulák (18. místo), Hugo Hájek (23. místo) a Václav Horyna (43. místo).

Rajka

Použité materiály:

časopisy Letecký modelář, Modelář, Ročenka Franka Zaice 1957-58.