Velbloud Tomáše Pengla

Možná jste v minulosti zaznamenali, že v RC Revue vyšel článek o dvouplošníku na gumu od Radoslava Čížka s názvem Čmeláček. Tento model tehdy postavil Tomáš Pengl z Roudnice nad Labem. Obrázky svého modelu mi poslal a dnes jsou součástí Badatelny.

Myslím, že podívat se na tak krásný model stojí za to. Můžete to porovnat s uvedenými historickými fotografiemi.

Tomáš Pengl ale nepublikoval jenom tento model, napsal také článek na téma Bacil. Nejedná se o článek, který se zabývá nemocemi, ale vzpomíná na model Vladimíra Fleissiga z roku 1950. Vyšel na stránkách KHMM.

Je to opravdová historie.

Tomáš Pengl se podíval do Kamenných Žehrovic v listopadu 2023 u příležitosti naší výstavy. Tady je na fotce (ten muž vpravo) vedle našeho Petra Parkose.

Když jsme spolu mluvili, prozradil, že staví další model Radoslava Čížka, a opět jednoho z gumáčků, kterých bylo bezpočet. Neprozradil však, jaký.

Za nějaký čas přišel od Tomáše  e-mail:

V příloze posílám fotky nového modelu na gumu, je to Velbloud R. Čížka. Budu rád, když fotky přidáte do galerie konstrukcí R. Čížka.

Technická data modelu:

rozpětí:                455 mm

délka:                   385 mm

letová hmotnost:   22 g

vrtule:           Igra 150 mm

průřez svazku:        8 mm2

Zdraví

Tomáš Pengl

Ale my se nejprve podíváme na model, a pak teprve na poslané fotografie.

Model Radoslav Čížek poslal do redakce časopisu Modelář v roce 1982. Samotný plánek pak vyšel v časopise v čísle 5 právě z roku 1982.

Popis modelu byl uveden příběhem, který sepsal Radoslav Čížek. Tedy, známý mu přinesl na opravu známého gumáčka Komár od firmy IGRA. Radoslav sedl a na stejnou vrtuli navrhl a postavil gumáčka svého. A když si Radoslav vzpomněl na lidové rčení „Udělat z komára velblouda“ byl název modelu na světě.

Časopis jako PDF můžete stáhnout zde:

https://rcbookcase.com/details.php?publication_id=1704

Radoslav Čížek gumáčky uměl. Za svůj život jich navrhl poměrně hodně. Ať to byly modely z padesátých a šedesátých let, nebo pozdější konstrukce, jako byla Rajka a Rajka II, dříve jmenovaný Čmeláček a další.

Tomáš Pengl staví své modely velmi pečlivě. Když se na tu nádheru podíváte, je radost takový model držet v ruce. Já jsem v žehrovském archivu fotku modelu nenašel. Takže se nyní můžete pokochat krásným modelem, který Tomáš nedávno dokončil.  A ještě navíc perfektně nafotil.

Věřím, že Tomášovi bude model skvěle létat. Já jenom doufám, že mu hned neuletí.

Jiří Hloušek

Zdroj: časopis Modelář

Foto: Tomáš Pengl