STANDART po 50-ti letech a jedna australská dáma

Franta Brož poslal fotografie svých nových modelů. Přes zimu se pustil do stavění jehož  výsledkem jsou dva stroje. Jeden opravený a druhý zcela nový. Nejprve se zastavíme u toho prvního. Františka jsem svým článkem a žádosti o fotky jeho modelu vyprovokoval k činu, a tak dostal Standart druhou šanci.

Fotografie z článku

Ale dejme slovo Frantovi, který zaslal krátký článek a pěkné fotografie.

Model vznikl kolem roku 1970 v době, kdy se létalo s jednokanálovým řízením. Létalo se na Rané na 100 metrové bázi a počítaly se průlety za určený čas. Několik soutěží proběhlo na západní straně kopce, kde se dalo dobře přistát. Poslední létání se Standartem proběhlo, když se létalo na vrcholu na severní stranu. Let dobrý, model řádně zatěžkán, průlety se zdařily, ale přistání se nezdařilo, model se dostal za kopec kde v turbulenci tvrdě dopadl. Tím jeho kariéra skončila. Když začal Jirka Hloušek dávat historii modelů Radouše Čížka dohromady, vyhledal jsem trosky, nafotil a zaslal ke zhlédnutí ( RČ období krátkých nosů). Z nostalgie se mi zželelo trosek Standarta a tak jsem se dal do rekonstrukce. Jednotlivé díly prošly lázní v acetonu, tím se model zbavil potahu. Nejhorší bylo nastavení přední části trupu, která chyběla. Do nové výškovky jsem vložil servo pro její ovládání. Tím je model dvoupovelový. Celý model je potažen vliesem, i když jsem byl překvapen jak původní potah byl pevný, ale dobrá byla jenom polovina křídla. Po dokončení jsem čekal jenom na příhodné počasí a vyrazil na plochu. První vlek na gumicuku trochu divoký, ale s tím kluzem nic moc. Přeci jenom tento model byl pro létání na svahu. Tak snad se podaří.

Přes zimu jsem také postavil nový model A2 Southern Sue. Na fotky tohoto modelu se také můžete podívat.

Franta Brož

O modelu jsme již v naší rubrice „Naše modely“ psali. Model postavil také kladenský Honza Voldřich. Přikládám odkaz na článek.

František Brož a Jirka Hloušek

Foto: František Brož