A2 z korespondenční soutěže

Občas se dívám na modely, které soutěží v naší Korespondenční soutěži, je to taková inspirace k tomu, abych vám takový model přiblížil. Asi dva roky u mě v adresáři leží podklady z časopisu Aeromodeller z května 1957. Leží a čekají na svou příležitost. Takže se nakonec dočkaly.

Abychom se nevěnovali jenom tomu Retru, jak jsem již slyšel, tak vám přiblížím A2 z Austrálie. Na naší Korespondenčce s modelem létá Honza Voldřich z Kladenského LMK. Protože se s tímto modelem zúčastnil i Memoriálu Radoslava Čížka, a tak jsem využil příležitosti a udělal jsem fotky jeho modelu.

Model má autora z Austrálie, je to svým způsobem exot. Tak se na něj podívejme.

Plánek ke stažení zde:

Autorem je australský modelář Bob Howic, který byl vedoucím Australské reprezentace v roce 1957. Model sám však pochází z roku 1951. Je inspirován jedním článkem v časopise Aeromodeller, který vyšel v roce 1950. Ještě v roce 1950 si Bob model postavil a zúčastnil se s ním národního šampionátu. V roce 1951 tento model přestavěl a pozměnil design. Modifikace, které Bob provedl se osvědčili a potvrdily svou úspěšnost v roce 1953, kdy vyhrál několik místních závodů. Nevětší úspěch se pak dostavil v roce 1954, kdy se zúčastnil Národního šampionátu. Další úspěchy pak pokračovaly v roce 1955, kdy ve stejné soutěži skončil druhý. A přesto, že model několikrát ulétl v roce 1956 obsadil v Národním šampionátu opět první místo. Pro závody F.A.I. byl model upraven převážen, protože Australská pravidla dovolovala mít model této kategorie o 5 uncí lehčí, tedy zhruba se dovažovalo 141 gramů! Verze uvedená v časopise Areromodeller je tedy poslední verze z roku 1957.

Model má vyztužené křídlo diagonálními vzpěrami a je spojeno dráty. Na trup se váže gumou. Samotný trup je bedničkové konstrukce s balsovými přepážkami. Velmi podobně jako Quickie od Raye Monkse. Dokonce si dovolím tvrdit, že je zde určitá inspirace tímto modelem. Zkuste modely porovnat.

Bohužel kvalitní fotky původního modelu nejsou.

Plán není publikován v měřítku 1:1, takže si jej musíte překreslit či zvětšit.

Jiří Hloušek

Zdroj: Aeromodeller, foto autor