Spacer postavený Jirkou Venfurtem

Začnu statistikou. Napočítal jsem 14 modelů a tím pádem 14 článků o modelech Jirky Veinfurta na webu SAM95. Jenom v roce 2022 to byly tři modely, které jsme zde uvedli. Popularita rubriky „Naše modely“ je veliká, je to v podstatě druhé nejoblíbenější téma, našeho webu.

Tak se pojďme podívat na ten Jirkův nejnovější stroj. Tento model Jirka dokončil v listopadu 2022 a když mi posílal fotky, psal, že je připraven na zálet.

Model Spacer navrhl a postavil Sal Taiby.  Byl publikován v časopise Model Airplane News v prosinci roku 1954. Podle informací v článku byl model navržen a postaven v roce 1953 pro kategorii A a B. Spacer má ještě menšího bratra, polovičního pro kategorie C.

Ale vraťme se k Jirkovu Modelu.

Jirka uvádí, že jeho model má rozpětí 1670mm. Váha je 1060 gramů včetně RC vybavení. Model nese Jirkovy „stájové barvy“, tradičně je potažen barevným vliesem. Motor který jeho model pohání je Torpédo 29 žhavík. Model má narozdíl od originálu dvoukolový podvozek, aby byl při startu stabilní. Ostatně to pravidla dovolují. Jirka jej stavěl pro kategorii NMR.

Sal Taiby model postavil v roce 1953. Během tohoto roku s ním dosáhl rekordních 22 vítezství v závodech. Myslím, že to je velmi úctyhodný výkon. Ve stejném roce byl také model v poloviční velikosti, tedy v kategorii C držitelem dvou rekordů AMA a to jak Open (F.L. Swaney) tak Juniorského (D. Fansworth Jr.) , velký model dosáhl rekordního času 35 minut a 29 sekund.

Model startoval ze země z jednoho kola a neměl třetí bod! Dle Sala Taibyho to nebylo potřeba, protože model ihned odstartoval vzhůru aniž by se naklonil na jednu či druhou stranu. Běh motoru limitoval časovač Austin Timer, který vypínal přívod paliva.

Model byl také vyráběn jako stavebnice. Pro kategorii AB stavebnici vyráběla například firma California Models.

V ½ velikosti pro kategorii C to byla firma Cambell‘s Custom Kits

Plán vyšel ve zmiňovaném časopisu Model Airplane News.

Pokud vás zajímá životní příběh Sala Taibyho, můžete se podívat na odkaz níže. Článek kolegů, jmenovitě Adama Jakeše ze SAM78 mě poněkud ušetřil práci.

https://sam78.cz/2012/12/25/zemrel-sal-taibi/

Doufám, že Jirka svůj model správně zalétá, a bude třeba tak úspěšný jako jeho autor Sal Taiby. Tak ať ti to létá Jirko!

Jiří Hloušek

Zdroj: Model Airplane News, Outerzone

Foto Jirka Veinfurt