Sobotní večer na Dobré

Byl víkend, sobota 19.6.2021 a já se dohodl s Jirkou juniorem a Romanem Fouskem, že půjdeme na letiště. Zval jsem ještě další modeláře, jenže těm to časově nevyšlo, takže jsme nakonec byli tři hoši „co spolu chodíme“.

Po šesté hodině již nebylo tak velké horko, sluníčko bylo částečně schované za mraky a vzduch byl všude stejně teplý, takže termika žádná. Byli jsme rádi, že vzduch není řídký a dalo se létat. Obilí zraje a díky tomu vedru se z něj odpařovala voda, která byla cítit ve vzduchu, takový Saigon.

My jsme s Jirkou dali dohromady naše stroje Čápa se Saturnem a poprvé Fialu 56. Ten je klubový z LMK KŽ. Máme jej pro výcvik adeptů. Roman opravil poškozené Žehrovice 2 a potřeboval je vyzkoušet.

S Jirkou jsme odlétali naše povinné čtyři starty v soutěži. Bez termiky jsme jenom „žehlili“ oblohu, létali jsme s minimem zatáček, takový trojúhelník napříč letištěm. Nemáme sice ani jednoho maxe, ale Čáp opět potvrdil svou výkonnost a tak Jirkovy časy byly těsně pod čtyřmi minutami. Roman létal mimo soutěž, i když jsme jej dvakrát změřil a létal pod pěti minutami.

Vedle nás zalétával kolega modelář čerstvě postavenou polomaketu LF-109 Pionýr s rozpětím dva metry. Měl v čumáku elektromotor a s ním nějakou technickou potíž. Takže než jej pán rozebral, tak jsem si jej alespoň vyfotil.

Po odlétání soutěže jsme zalétali Fialu 56. V ideálním klidu model chodil v podstatě od začátku jako hodinky. Kdyby se vám model zdál povědomý, je to opravdu ten Romanův, co jej loni postavil a udělal asi tři starty. Pak model získal klub.

Smrákalo se, a my jsme velice spokojení rozebrali své stroje a jeli domů. To už bylo asi devět večer.

Tak zase někdy jindy.

Jirka Hloušek