SLOVO PREZIDENTA 2/2023

Tak. Kalendářní polovinu roku máme za sebou. Přicházím tedy s krátkým shrnutím uplynulých třech měsíců.

K 30.6.2023 jsme měli na Úřad pro civilní letectví odevzdat dokumenty požadované novou legislativou. Tuto povinnost jsme splnili a nyní čekáme na další postup oficiálních úřadů. Opět připomínám základní pravidla našeho létání:

1) model řádně označen dle pravidel pro označování modelů

2) létání pouze v prostoru třídy G do max. 300m nad terénem

3) po domluvě s provozovatelem letiště možnost létání v prostoru letiště (ATZ) i nad výšku 300 m, maximálně však do výšky 1200 m nad střední hladinou moře… pro příklad na letišti s nadmořskou výškou 500m nad mořem můžeme po dohodě s provozovatelem létat až do výšky 700 m nad terénem.  Rozdělení vzdušného prostoru budeme opakovat v rámci školení na členské schůzi.

Jelikož podle naší deklarace o provozu smíme létat pouze s modely které splňují stavební a soutěžní pravidla SAM 95 Bohemia z.s. , vložíme do soutěžních pravidel obecná pravidla pro  kategorii  Retrovětroně, abyste s těmito modely mohli legálně létat. Pravidla budou co nejméně omezující, nadále platí, že v rámci našeho klubu si konkrétní pravidla pro tuto kategorii určuje případný pořadatel soutěže v této kategorii.

Tímto jsem se dostal k soutěžím. Soutěžit se začalo, s ohledem na počasí, o něco později než je obvyklé. Potvrzuje se dlouhodobý trend, že chcete krátké jednodenní soutěže s co nejmenším počtem omezení. Někdy to jde, někdy už ne. Co jednomu vyhovuje už třeba druhého odradí od účasti. Proto vás žádám o kázeň, jak stavební, tak soutěžní. Vláďa Kozák navrhnul, že podzimní Lipenecké motoráky nazve Memoriálem Václava Sýkory.   Je nás stále méně, proto buďme k sobě co nejvíce ohleduplní a čestní.

Tyto řádky píši opět na cestách. Dnes začíná Mistrovství Evropy a mě mrzí, že tam nemůžu být. Česká Republika je tam zastoupena hojně, náš klub už tak hojně zase ne. Držím palce všem čechům, obzvlášť klukům z našeho klubu! A ještě jedna historka z cest. Ani jsem nezaznamenal, že se změnil název našeho státu z Česká Republika na Česko, tedy z Czech Republic na Czechia.  Měli jsme s tím celkem problém v saudskoarabské Medině, kde název Czechia už mají v systému a místní pohraniční stráži se nezdály naše pasy, které jsou samozřejmě Česká Republika. To se zase něco povedlo…

Dále už pro vás nic nemám. Létejte, radujte se ze vzájemných setkání na letištích a těším se na viděnou na MČR historických modelů na Rané!

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia z.s.