Retro model z korespondenční soutěže Zdeňka Hanáčka

Zdeněk Hanáček létá v korespondenční soutěži již druhým rokem. Létá kategorie ARC a letos i Retro. Neúnavně každý měsíc posílá krátký příspěvek a k němu vždy i fotografii svých modelů. V Jeseníku bývá krásně, a tak jeho fotky patří k těm povedeným.

Pojďme se tedy podívat na jeho model do kategorie Retro.

Model se jmenuje Harlequin a navrhl jej americký modelář John Lupperger. Model má rozpětí přibližně 2 metry, konkrétně 79 palců, a byl určen pro modeláře, kteří nechtějí stavět příliš složité modely. Ostatně, takových modelů bylo Americe na začátku osmdesátých let poměrně dost. Například Gentle Lady od Carla Goldberga nebo Olympic či Aquila od Lee Renauda. Všechny měly podobnou myšlenku, výkonný, stabilní a jednoduchý model ve stavebnici. Křídlo má profil s rovnou spodní hranou.

Konstrukce křídla a dalších komponent je typická pro americké modely sedmdesátých a osmdesátých let. Designová fazóna modelu vyjadřuje rychlost a výkonnost. Výškovka má diagonální žebra, což je na svou dobu také velmi typické. Tuhost konstrukce křídla je zajištěna torzní skříní. Odtokovka je pak opět sestavena jako torzní skříň.

Zdeněk tento model postavil s pečlivostí jemu vlastní. Model má poměrně hodně ploch, které jsou potahovány balsou, a je potřeba pečlivě vybírat kvalitní a lehký materiál. Je to patrné i na fotografiích, kde vidíte plochy potahované zrcadélkovou balsou, která optimálně splňuje nároky na pevnost a váhu. Kabina je stvořena ze zelené PET lahve. Ostatně, barevné kabiny byly v sedmdesátých a osmdesátých létech velkou módou. Například Honza Hořava používal modrou hmotu na kabinu své Cobry. Pamatuji, jak jí to v bílé s modrou průhlednou kabinou slušelo.

Zdeněk model potáhl žlutým vliesem s červenými doplňky. Co se týká projevu, Zdeněk ocenil model jako velmi ovladatelný a stabilní. Sám prohlásil, že je to nejlepší V2, co kdy postavil.

Model je postaven dle plánu, který pochází ze stavebnice Japonské firmy OK Model CO Ltd. Tato firma se proslavila především tzv. Quick Build modely, neboli populárními QBéčky.

Pojďme se ještě podívat na další stavebnici z této Japonské dílny.

Je to model QB 1800, tedy o něco menší než je Harlequin. Jak již naznačuje název, jde o stavebně jednoduchý model “Quick Build” o rozpětí 71 palců, tedy 1800 mm. Autorem modelu je Y. Matsumoto. Konstrukce modelu je opravdu velmi jednoduchá, a přesto líbivá. Profil křídla má opět rovnou spodní hranu. Výškovka a směrovka je rámová. Náhon na plovoucí výškovku je veden vně ocasních ploch. Celá konstrukce je tedy opravdu podřízena jednoduchosti a rychlosti stavby.

Trup je udělaný z balsových bočnic slepených společně se stojinami. Vše je pravoúhlé. I když tvar trupu je sofistikovaný a velmi líbivý, díly ze stavebnice byly vyfrézovány tak, aby to celé bylo možné lehce poskládat.

Tento model, samozřejmě s technologickou obměnou, prodávají dodnes.

Odkaz na stránky firmy: https://www.okmodel.co.jp/catalog_airplanes/12170

Odkaz na stránky aerofred

https://aerofred.com/details.php?image_id=94596

Věřím, že jsme vás se Zdeňkem alespoň trochu inspirovali. Retro modely nejsou jen minulostí. Možná se podíváte na své půdy, zda tam náhodou ještě neleží nějaká V2, která by se dala opravit.

Zdeněk Hanáček a Jirka Hloušek

zdroj: Outerzone, Aerofred, OK model Co. Ltd.

foto: Zdeněk Hanáček