Pár řádků k ME v Itálii

Ve dnech 23. a 28. června se poblíž italské Ferrary konalo již sedmnácté mistrovství Evropy historických modelů.  Naše „Žehrovická sekce“ klubu SAM 95 Bohemia  přijela na místní letiště už v sobotu dopoledne, ve složení Fousek, Hruška sen. , Hruška jun.  Rozbili jsme stany a čekali na další účastníky. Mezitím přišla ukrutná bouřka a slejvák, který prověřil naše přístřešky. Kluci ze SAMu 78  se začali trousit večer, někteří dorazili až v neděli odpoledne. Také náš „sporťák“ Míra Dvořáček dorazil až v neděli před slavnostním zahájením. Potom následoval mítink zástupců (prezidentů) evropských SAMů, kterého jsem se díky pozvání od Zdeňka Hanáčka prezidenta SAMu 78, mohl, jako jeho host,  zúčastnit. 

Soutěž začala v pondělí kategoriemi větroňů, elektrogumáků a čtyřstovek. Měli jsme větroně a gumáky, já ještě čtyřstovku. Dopolední termika byla vystřídána odpoledním horkem, ovšem také dosti termickým. Nakonec se nám třem podařilo probojovat se do finálového rozletu větroňů a elektrogumáků. První byl rozlet větroňů. Organizace byla mírně chaotická, ale nakonec jsme všichni společně odstartovali a také všichni skoro společně přistáli. Až na Romana Fouska… Jeho Žehrovice jako by byly přišpendlené k obloze a po zásluze s velkým odstupem vyhrál. Krása! Druhé finále byl elektrorubber. Téměř monotypová soutěž sokolů 465 G. Bojovali jsme všichni statečně, nakonec po dvanácti minutách bylo rozhodnuto. Honza Hruška první, já druhý a Pepík Hejsek třetí!  V kategorii E 400 ještě bodoval Pepa Hejsek na skvělém druhém místě.  Super den pro Českou výpravu a SAM 95. Všechny české medaile šly za naším klubem. 

V úterý jsme my „žehrovičtí“  s ničím nelétali a tak jsme se přes den vypravili k moři. Přijeli jsme až odpoledne na rozlet. V tu dobu již bylo jasné, že Míra Dvořáček obhájil loňské zlato v kategorii OTMR AB druhý a třetí byli Slávek Štorek a Pavel Bárta. ALOT ovládli naplno maďaři. Pavel Bárta měl smůlu v NMR 2,5 kde mu uletělo letadlo. To ovšem další den našel „vzdušný průzkum“ a tak se neporušené Pavlovi vrátilo. Ve středu jsme my s Honzou již odjížděli a tak jsem ještě zaregistroval tři maxy a postup do fly off Romana Fouska v kategorii ALOT. 

 

Další podrobnosti napíše Mirek Dvořáček. Výsledkové tabulky zveřejníme ihned po dodání. 

Z pohledu účastníka bylo co vytknout. Sociální zařízení na letišti příšerné. Létání bez jakýchkoli kontrol a bez oficiálních časoměřičů. Neschopní  chlapi u PC….  Ale je to vše o úhlu pohledu. Na takovéto akci jde i o ty večery, kdy si všichni sednou, popijí a pojedí, nespěchají domů…  Takže za mě vlastně OK. Jen to horko bylo strašné! 

Příští rok pořádají ME kluci ze SAMu 78. Jsem si 100% jistý, že to zvládnou po všech stránkách lépe. Bude to také rok, kdy se můžou měnit pravidla na další 4 roky. Kdo máte nějaký konstruktivní návrh na změnu, pošlete jej na můj email a já to Mirkovi za náš klub pošlu dohromady. 

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia