Několik slov k pravidlům…

Vážení příznivci historických modelů,

blíží se jaro a stejně tak, jak se probouzí příroda, probouzí se někteří modeláři a vymýšlí, s čím překvapí.  Každopádně bych rád připomněl  jednu zásadní věc. S našimi modely soutěžíme. Jestli je to správné, či ne, tady nechci řešit. Já si myslím, že je to koření které  drží spoustu z nás u tohoto koníčku. Naší nevýhodou je to, že pravidly zaštiťujeme velké časové období, řekněme od začátků modelářského věku do roku 1950/1960/1980… podle kategorie. Je tedy nasnadě, že se na soutěžích setkávají modely různě výkonné, z různých období. Tedy, většinou soutěží modely ze samotného konce pravidly povoleného období, neboť byly nejvýkonnější. To trochu omezuje typovou pestrost. Tedy spíše to hodně omezuje typovou pestrost…  Nicméně pravidla jsou pravidla a co umožňují, to je dovoleno. Ale jen to. Ne kousek dál, výše, rychleji…

Pravidla klubu SAM 95 jsou platná do konce roku 2022. O případných změnách můžeme hovořit a hlasovat na konci tohoto roku. Ale jelikož se na mě někteří obrátili ohledně neoficiální, zkušební kategorie Retrovětroně, i v souvislosti s článkem v RC revue 2/2022, rád bych uvedl věci na pravou míru.

Klub SAM 95 Bohemia nemá s případnými soutěžemi Retrovětroňů s elektromotorem a laminátovým trupem  nic společného. Kategorii Retrovětroně jsme vymysleli a zavedli jsme jí jako zkušební a neoficiální. Tuto kategorii jsme zkušebně létali již loni. Letos jsme tuto kategorii zařadili do Korespondenční soutěže větroňů 2022 a také ji budeme létat na Memoriálu R. Čížka 2022. Pravidla naleznete na našem webu v článku „Pravidla korespondenční soutěže větroňů 2022“.

Otázka – laminátové trupy? Přečtěte si prosím tato pravidla. Potom tato otázka bude bezpředmětná. Uvedu na konkrétním modelu:  Diamant – NE. Má laminátový trup.  Diamant 2 B – NE.  Plánek s konstrukčním trupem byl poprvé zveřejněn v Modeláři 12/1981, tedy neodpovídá věkem  Obecná zjednodušená pravidla na stavbu větroňů v našem klubu jsou: bez laminátu a uhlíku,  pouze 1:1, bez změny vnějších tvarů, bez změny vnitřní konstrukce a bez změny profilu. A samozřejmě dodržet limitní rok vzniku dle jednotlivých kategorií. Je to prosté. V případě, že i přes to máte nejasnosti, napište konkrétní dotaz na náš klubový email.

Možná přemýšlíte, proč jsem tento kratičký článek napsal. Jednoduše, chci aby před soutěžní sezónou bylo jasno a už jsme se k tomuto tématu nevraceli.

Přeji krásné jaro.

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia