MODELY V MÝTĚ

V sobotu 11. srpna se na letišti v Mýtě komal desátý slet modelů, pořádaný klubem KHMM. Díky jednoduchému přihlašovacímu formuláři, který kluci a pánové z  Klubu Historických Motorů a Modelů používají při organizování všech svých akcí, je všem – pořadatelům i účastníkům – ihned jasný počet a složení účastníků a jejich modelů. Velmi užitečná věc, která se u nás, doufám, také zabydlí… 
Takže ze seznamu přihlášených jsem vyčetl, že se akce zúčastní všechny Čížkovy větroně kromě Orlíka a Luňáka, plus mnoho zajímavých motoráků. Luňáka máme doma, tak bylo rozhodnuto – jedeme!  Přibalili jsme ještě Káně, přihlásili jsme se online, domluvili se ještě s Romanem Fouskem, který se přihlásil se Sokolem. a těšili se na víkend. 35 přihlášených s více než 50ti letadly, to bude paráda!
Sobotní předpověď byla příznivá, vzduchová hmota se po přechodu studené fronty ochladila a stala se nestabilní, tedy budou stoupáky :-).  Na místo jsme dorazili včas, i přes malé navigační zaváhání… Přivítal nás organizátor Vláďa Kulhavý, přátelská atmosféra, diskutující hloučky a mnoho již setavených letadel. Krása!  Nástup na čas, krátký briefing, foto a šlo se létat. Každý jak chtěl, ten den nebyl soutěžní. Vítr vál přímo do směru dráhy, vytáhli jsme Romanův červený gumicuk a šli na start. Vítr nezitím mírně zesílil a stočil se mírně z jihu. Z větroňů již létalo Balestruccio na žluté gumě a také nějaká Káňata. My jsme z červené gumy dosahovali ve větru krásné výšky, ale padáček nám padal mimo letiště do pole s jetelem, odkud ho bylo obtížné dolovat.  Nakonec jsme, po vzoru kluků se žlutou gumou, přepíchli gumicuk a dali si ještě pár startů. Vítr ale stále mírně přidával na intenzitě a tak jsme asi po hodince poletování sbalili gumicuk, přeci jenom MČR se blíží :-), a šli se dívat na ostatní. A bylo se na co koukat. Také jsem na akci mluvil s několika našimi/vašimi 🙂 členy, kteří mi poslali připomínky k našim připravovaným pravidlům.   Jsou členy jak v KHMM, tak v SAM 95 a lítá jim to parádně. Navíc, jako soutěžící motoráři, mají co říci k motorové, ale i obecné části našich pravidel. 
V poledne jsem se trochu zastyděl, to když jsem zjistil, že mnou objednaný dvojitý párek s birelem není komu zaplatit, občerstvení bylo zdarma… Tak jsem si přidal. NE 🙂 ale dal jsem si ještě kousek výborné buchty a šel za panem Zalabákem od kterého čerpám informace týkající se motorů, tedy součástí, kterých jsem za poslední měsíce pár nakoupil, ale o kterých prakticky nic nevím. Také mi v hlavě stále vrtá zvrtaná kategorie Classic Texaco, kde pro případnou diskusi pozřebuji být aspoň trochu v obraze.  V jednu odpoledne jsme již museli vyrazit  k domovu, neboť zaměstnání nepočká. S Romanem ani nezbyl čas v klidu posedět… Snad v Ivančicích!
Tak pánové z KHMM, díky!  Bylo to prima a doufám v setkaní také na některé naší akci!

… A ještě z jiného soudku. Dnes jsem si na stránkách SAMu 78 přečetl, že na MČR se nebude létat kategorie CRC – ATOM z důvodu přihlášených pouze tří modelů.  Přitom mnoho modelářů tuto kategorii létá. Je to škoda, ale je to správné rozhodnutí.  Každý, kdo chce někde soutěžit, musí být zodpovědný sám k sobě i k pořadateli. 

Jiří Hruška, sportovní referent SAM 95 Bohemia