Modely galského kohouta

Možná by se článek dal nazvat i Asterix modelářem. Ale nechme toho.

Dnes bych se chtěl věnovat trochu něčemu jinému. Vydal jsem se na tenký led motorových modelů. Já větroňář. Tak mě berte s rezervou.

Francie, pro nás mnohé je to pole neorané a řekněme si to upřímně, mnoho modelů je nám v podstatě zapovězeno, protože podklady nejsou příliš kvalitní. A tak jsem začal hledat nějaký francouzský plánek, dle kterého je možné něco postavit.

Než se začnu brodit motoráky, začnu větroni. Takový kloudnější plán je notoricky známý větroň kategorie A2 NIKÉ od Guy Guidiciho. S tímto modelem se Guy zúčastnil Mistrovství světa v roce 1957 v Mladé Boleslavi. U nás plánek překreslil do třípohledu Radoslav Čížek. Plánek vyšel v Leteckém Modeláři číslo 12 v roce 1958.

A tak jsem si řekl, proč se nepodívat co ještě tento francouzský modelář vytvořil a zapátral jsem.  Nečekejte nějaké podrobnosti z jeho života. To jsem opravdu nenašel. Ale přeci jenom něco. Guy byl modelářem klubu s podivnou zkratkou M.A.C.N.S.E. To mě zaujalo a začal jsem hledat co to znamená. Tak jsem přišel na toto: M.A.C. Nice-Sud-Est. Takže je z jižně-východní oblasti u města Nice. Ale štěstí se tak trochu usmálo v časopise Le Modele Reduit dAvion číslo 2 z roku 1953. Tam jsem našel neuvěřitelné množství informací. Klub se celým jménem nazývá Model Air Club de Nice et Sud-Est, který byl založen v říjnu roku 1936. A také fotografii dvou modelářů z tohoto klubu. Ten napravo je Guy Guidici (čti Gí Gidisi).

Nádhera, měl jsem radost nad tímto objevem. A začal jsem časopis prozkoumávat. Francouzky neumím ale dá se něco vyčíst hned na první pohled a s něčím pomůže kamarád google. Dozvíte se, že klub se zabývá převážně gumou poháněnými modely kategorie Coupe de Hivre a pak motoráky a také hydroplány. Tyto jsou buď motorové nebo na gumu. Pak bylo přiloženo několik plánků. Jeden z nich byl hydroplán na gumu od Guy Gidiciho.

To hlavní, tedy proč jsem začal hledat ve francouzských vodách bylo najít nějaký stavební plán. V podstatě se to povedlo hned napoprvé a na dvojstránce časopisu jsem objevil model s názvem Le HUN. Byl to motorový model postavený dle tehdejších pravidel FAI. Autorem plánku je Guy Guidici a je z roku 1952 možná dokonce 1951.

Fotografie není žádný zázrak, sítotisk udělal své, a navíc je tam stín, který komplikuje představu, jak model vypadal.

Rozpětí modelu je 1 350 mm.

Váha modelu byla 530 gramů a motor, který Guy použil byl Elfin 2,5 cm3.

Plocha křídla je spočítána na 25 dm2. Použitý profil je Goldberg G 610 B. Váha 125 gramů.

Úhel náběhu je +4 stupně.

Výškové kormidlo má plochu 9,23 dm2 a profil je convexní 9%. Váha 53 gramů.

Trup má délku 1 002 mm.

Plán je v měřítku 2/5

Ve stejném časopise je pak uveden ještě jeden model Guy Guidiciho. Je to model přezdívaný Le HUN junior ale jmenuje se Diabolo. Byl konstruován na motor Allbon Javelin 1,49 cm3.

Model má profil NACA 6409, váha modelu je 300 gramů.

Rozpětí je 1250 mm a plocha křídla je 18dm2.

Výškovka má 6 dm2.

Model je pravděpodobně z roku 1953.

Trochu jsme poodhalili, co galský kohout stavěl. V té době byly populární dvě směrovky na všech modelech, co jich ve Francii bylo. Ostatně, podívejte se na video, které jsme uvedli na našem webu ve výběru Míry Dvořáčka.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Le Modele Reduit dAvion, časopis Letecký modelář.