Model Junior XII Václava Tondera.

Postavit model, který je sice historický, ale do tzv. historických kategorií se nehodí, je vždy chvályhodný počin. Kdo čte články na stránkách KHMM, tak se nedávno dozvěděl o modelu Junior XII, který byl postaven panem Jindřichem Hálou. Do modelu použil benzínový motor své vlastní konstrukce.

My se dnes ale podíváme na jiný model, také Junior XII. Tento model postavil pan Václav Tonder. Model Radoslava Čížka si vybral proto, že jde o originální konstrukci pro motor Junior 2cm3. Jeden takový motor pan Tonder vlastnil, a tak volba modelu byla celkem jasná.

Stavební provedení je tedy ve smyslu historického modelu dodrženo s maximální pečlivostí. Žebra jsou z překližky, a vůbec je zde velký podíl klasického „tuzemského“ materiálu, stejně jako na originálu. Ostatně, je to vidět na fotografiích nepotažené konstrukce.

V detailu je vidět zabudovaný historický motor Junior 2cm3

Model je uzpůsoben pro RC řízení, což je jeho jediná „moderní“ úprava.  Můžete porovnat s původními fotografiemi modelu Radoslava Čížka.

Pan Václav Tonder model potáhl ve stejných barvách jako Radoslav Čížek. Nejen stavbou, ale i zbarvením se tak co nejvíce přiblížil originálu. Model byl původně potažen kablem. Trup byl nabarven nitro barvami.

A nyní tedy potažený model Václava Tondera.

Václav Tonder se s modelem zúčastnil setkání historických modelů v Blatné. Zde je fotografie jeho Juniora s panem Jaromírem Pipkem.

Pro úplnost uvádíme ještě plánek modelu, který je notoricky známý.

Věřím, že tento krásný model inspiruje i další k jeho postavení. K historii patří nejen soutěžní modely, ale i modely jen tak, pro polétání.

Václav Tonder a Jiří Hloušek

Zdroj: archiv LMK KŽ

Foto: Václav Tonder