MEMORIÁL FRANTY ŠVARCE, aneb nedělní trojsoutěž

V neděli 7. dubna se na letišti Kladno konaly hned tři modelářské soutěže najednou.  Každou pořádal někdo jiný, dohromady se ovšem  všichni známe…  K tradiční soutěži Žehrovické házedlo pořádané LMK Kamenné Žehrovice, se létalo druhé kolo Sluka Cupu pořádané Pavlem Hölzlem z LMK Kladno a dále se létala soutěž historických volných modelů – MEMORIÁL FRANTY ŠVARCE, kterou pořádá Míla Modr z LMK Kladno. 

Žehrovické házedlo 2. kolo – Žákovsky silně obsazená soutěž. 13 mladších a 10 starších žáků, pár dospělých…  Na tuto soutěž letos pravidelně dojíždějí mladí modeláři z LMK Drozdov, kteří výrazně zvyšují počty soutěžících a kterým za to moc děkuji! Ceny pro mladé modeláře sponzoruje již druhým rokem firma Pecka Modelář a také jim patří velký dík! 
Sluka Cup 2. kolo – tentokrát se sešlo 5 modelů Sluka, které doplnily 3 modely kategorie ARC A2. 
Memoriál Franty Švarce – na startu se sešlo 6 historických modelů, čtyři větroně a dva gumáky. 

Tolik statistika. V praxi vypadala neděle tak, že jsme se před devátou ranní sešli na „modelářské polše“.  Přihlásili jsme se na jednotlivé soutěže a podepsali jsme se do seznamu soutěžících. Tento seznam je součásti dohody s provozovatelem kladenského letiště a musí být vypracován  při každé soutěži, bez ohledu na to, zda soutěžící mají či nemají povolení ke vstupu na plochu. Počasí bylo celkem příznivé, východní vítr a polojasná obloha. Vítr ale přes den sílil a přinesl modelářům i pár horkých chvilek. Byl dostatek časoměřičů a tak soutěže celkem rychle „odsejpaly“.  Sílící vítr způsobil, že házedla i volné modely končily daleko v poli za plochou letiště.  Na Memoriálu Franty Švarce jsme se dohodli, že snížíme maximum na 1 minutu.  AV2 vyhrál Pavel Braha s modelem Sans Egal a třemi maxy, druhý byl Vladimír Perglerl s Vážkou. Ten měl při druhém startu štěstí, protože jeho model skončil po vykopnutí determáku těsně před vzrostlým lesem, víceméně si škrtnul při pádu o první stromy… Já jsem létal s historickým Spartakem a po prvním maxu jsem při druhém staru nestačil couvat, zlomil křídla a tedy poškodil celé letadlo….
Jaroslav Drnec létal statečně kategorii  AV3 s Luňákem a k vítězství mu stačil jeden start s jedním maxem.. Kategorii BV2 vyhrál opět Jaroslav Drnec s modelem Orion a třemi starry se dvěma maxy. Druhý byl František Tichý s modelem Mach 1956. Více modelů a modelářů se nesešlo. Rok od roku se počet účastníků snižuje a to je vážně škoda. 
RC historické Sluky a ARC A2 měly přeci jen výhodu díky dálkovému řízení… Létali jsme později než s volnými modely a tak to byl někdy, díky větru, boj o to hladce přistát na letišti. Nakonec jsme ale nic nerozbili a maxů bylo také dost. Sluky vyhrál Honza Hruška, druhý jsem byl já a třetí František Brož. ARC A2 vyhrál Roman Fousek (Quckie) před Pavlem (Mýval) a Maruškou (Expe) Bačinovými.  


Chvíli po jedné hodině bylo opět vše hotovo. Ukázal se jeden organizační zádrhel. Chtěli jsme udělat soutěže dohromady, aby jsme zajistili soutěžícím pohodlí jednoho letového dne. Bohužel, nedá se sedět jedním „zadkem“ na dvou, (třech) židlích a odlétat dvě, tři soutěže najednou nepřináší  radost… Tedy získáváme zkušenosti, do dalších let.. Jarní část soutěží na Kladně je ukončena.  Další kola budou po prázdninách dle kalendáře soutěží.  Děkujeme všem zúčastněným. Připomínám a zvu vás na MČR volných historických modelů na Rané na konci prázdnin a se všemi se těším na viděnou!

Jiří Hruška