KORESPONDENČNÍ SOUTĚŽ VĚTROŇŮ – SRPEN

Vážení a milí účastníci naší Velké korespondenční. 

Už nevím, jak bych začal, abych se stále neopakoval. Přeci jen, už máme za sebou 3/4 soutěže a zbývají nám už poslední 3 měsíce… 😊

Srpnové kolo bylo účastí slabší. Přeci jen je třeba sbírat doma „kladné body“, které se hodí v podzimním maratonu klasických soutěží. Zároveň se na konci měsíce soutěžilo na MČR, a to byla akce na několik dní. Já se vrátil ze služební cesty pár dní před MČR, a tak nějak jsem plánoval, že si své odlétám ve čtvrtek na Rané, až bude vše připraveno. Nestalo se tak a tak… Na Rané se mě také pár kluků ptalo, zdali mohou výsledek z MČR zapsat do korespondenčky…  toto jsme již v průvodním dopise k soutěži nedovolili, a tak někteří, včetně mě, zůstali v srpnu bez zapsaného výsledku.  Takže začnu opět vašimi reportážemi.

Pepa Kubeš létal jako první, napsal však později:

Na 12. srpna byla poměrně příznivá předpověď počasí, která se i v odpoledních hodinách vyplnila. Na kladenském letišti se nás sešlo celkem osm modelářů s historickými větroni. Kromě zkušenějších se zde prvním krokům v řízení modelu odhodlal i další, dříve poměrně známý volňáskář a větronář Zdeněk Klíma z kladenského klubu. Zatím ještě nelétal pod dohledem časoměřiče, ale opět se potvrdilo, že Čížkova Sluka je velmi vhodný model pro základní výcvik. Pro zajímavost-jeho Sluka letěla napoledy na letišti Sazená při mezinárodní soutěži volných historických modelů před Mistrovstvím světa F1A, B, C v roce 1997. Od té doby pak ve skříni čekala do dnešních dnů na přestavbu do RC verze.  Zdeněk má nyní již k dispozici stavebnici větroně A2, a myslím že v budoucích soutěžních kolech se k nám také přidá. 

V odpoledních hodinách se nad letištěm vytvářely již poměrně rozsáhlé stoupavé oblasti, takže o nalétání čtyřminutových maxů s modely A2 nebyla v teplém letním dni nouze. 

Následoval Zdeněk Hanáček:

Ahoj,

před blížícím se koncem měsíce a MČR jsem v sobotu vyrazil odlétat korespondenční soutěž. Počasí bylo dobré. Vítr 1 až 2 m/s z SZ, 2/8 oblačnosti a akorát jsem neměl moc štěstí na termiku.

Kluci Machačovi byli tentokrát také na slovo skoupí:

Ahoj Jirko 

Vím, momentálně máš jinačí starosti, ale jenom tak ve zkratce výsledky ze včerejšího podvečera. Ještě se chci omluvit, že nedorazíme na mistrovství. Důvod je prostý. Finanční náklady jsou pro mě jako důchodce neúnosné. Cesta, startovné, ubytování…

Počasí. oblačnost 4/8-8/8 ke konci slabé mrholení. Vítr JZ 0-3m/s. teplota 22-18°C bylo to před přicházející frontou.


Palo Rábek a slovenská parta poslali krátkou reportáž i pár fotek:

Pozdravujem zo Slovenska a posielam výsledky za mesiac august. Tentokrát sme lietali na dvakrát. Hlavná skupina to absolvovala v nedeľu 22. augusta a ja, keďže som bol odcestovaný, v sobotu 28. augusta. Zapojil sa aj Peter Kotry, ktorý je v súťaži nováčikom. Za pozornosť stojí nový model Kamila Horáčka. Taliansky AM 40. Zaujímavý je tým, že zrejme je to jediný exemplár na území Slovenska a Česka. Vraj má nosnú plochu skoro 1m štvorcový. Ja som vytiahol ďalší model z 30 -tych rokov minulého storočia, holandské Flamingo. 

A den před koncem prázdnin jsme se sešli na Velké Dobré my s Honzou a rodinný klan Bačinů:

30.9. jsme s Honzou využili hezké počasí a také toho, že jsme ještě nevyložili auto z MČR. Času jsme moc neměli a tak jsme se rozhodli změřit síly vzájemně s jedním letadlem – Honzovým  Luňákem. Přeháňka na horizontu evokovala vzpomínku na MČR na Rané, kde o déšť nebyla nouze. Stihli jsme odlétat každý tři starty, než začalo pršet. Do toho přijeli Bačinovci, natáhli svůj gumicuk na lehké větroně a čekali až přeháňka přejde. Odlétali vše, čímž zachránili čest žehrovické partě. Roman se do soutěže moc nezapojuje a Hlouškové junior a senior to v srpnu nestihli. Já jsem A2 v srpnu také neodlétal. Nebyly síly. 

Poslední, opět tradičně Zdeněk Sýkora, tentokrát netradičně telefonem:

„..ahoj, chtěl jsem létat posledního srpna, ale počasí bylo proti, takže příště…“

Takže opět děkuji všem, kdo jste létali, napsali, fotili. Své reportáže prosím pište, a hlavně posílejte co nejdříve po odlétání. A vydržte! Ještě tři kola a je to za vámi :-))

Jirka Hruška 🍐

Celkové pořadí naleznete zde: