Korespondenční soutěž větroňů kat OTVR, OTVR A2, Retro, červen 2022

Červnové počasí slibuje každoročně již výskyt poměrně silné termické aktivity. Bohužel vedle stoupáků se také více projevují rychlé rozpady bublin a poměrně silné klesavé proudy. Snad každý ze soutěžících poznal v tomto měsíci že letový projev jeho modelu se náhle dokáže dost přiblížit klesání volného modelu s vykopnutým determalizátorem a přistání v podstatě následovalo krátkou dobu po dosednutí padáčku od gumicuku. Silně přehřátý vzuch také dokáže stoupáky silně zamíchat, případně se nad plochou zcela přestanou vyvíjet.

Zároveň byl tento měsíc plný dalších soutěžních aktivit, takže létání do „korespondenčky“ u některých modelářů muselo jít stranou.

První se zde ozval Zdeněk Hanáček.

Včera 11.6. jsme létali šesté kolo korespondenční soutěže. Počasí bylo luxusní mimo větru, který neustále měnil směr od SZ až po V šlo spíše o vánek s termickými poryvy do 2 m/s. Na letišti byl provoz a měníce se směr větru skoro vůbec neumožňoval bezpečný provoz gumicuku. Ideální se jevil náš oblíbený severní svah z minulého kola, ale ten nešel použít. Měl už jiného uživatele, pasoucí se dobytek. Vedle něj je uzounký pruh svahu směřující na SZ obklíčený z pravé i levé strany stromořadím. Po určitém váhání, tak padlo rozhodnutí vyzkoušet ho. Gumicuky na něj vlezly tak tak. První starty ukázaly, že to bude boj. Po určitém sledování, jak fouká kde poletují ptáci. Jsme se trefovali do stoupání, ale ani to nebylo na 100%. Museli jsme se obrnit pevnými nervy, ale dařilo se. Naštěstí se nám gumicuky nezachytávali za stromy lemující svah. V tak slabém větru šlo jen termiku. Nevěřil jsem co jsme schopni udělat abychom odlétali korespondenční soutěž a vyzkoušeli místa, která by nás ani nenapadla využít.

Ve stejný den jsem se odvážil odlétat na pastvinách u Straškova v kategorii ARC A2. Foukal jihovýchodní vítr v nárazech do 2 m/sec, tak jsem vyjel s kolegou na pastviny. Louka již byla posekaná, gumicuk jsme natáhli podél cesty na okraji letové plochy asi v 10 hod. Doma jsem trochu oprášil ARC A2 Pjerri, a šlo se na věc, příjemné počasí slibovalo pěkné letové zážitky.  Že se vše nemusí vyvíjet jen dle představ mě ukázal hned první start, v němž jsem dosáhl času pouze přes 2 minuty a ještě jsem přistál do pšenice, asi 5 metrů od letové plochy. Takže nula v prvním startu. No začínalo to tedy hezky, takhle jsem si dnešní létání rozhodně nepředstavoval.

Pískovna nedaleko louky ale při jihovýchodním větříku nezklamala, a po desáté hodině postupně začala vysílat signály  v podobě roztažených a nehybných křídel dvou dravců, kteří začali kroužit nad námi. Pak už stačilo model ustředit do stoupání – i když jednomu z dravců se moje A dvojka znatelně nelíbila a trochu jsme se o termiku začali přetahovat – a následovalo zalétnutí třech maxů. Tedy dvou ve velkých výškách, v posledním letu jsem asi v polovině potřebného času lovil nepatrné záchvěvy termiky ve výšce kolem 30 metrů, ale po zacentrování měl model v konci měření opět navíc nějakých 30 až 40 m.  Následoval rozlet, a pak již jen po smotání gumicuku návrat domů, doplněný odměnou ve velvarské cukrárně na náměstí – zmrzlina, kafčo a něco k pití. 

Ve stejný den také odlétal v Žatci Jirka Schiferdecker s kolegou Pidrmanem, kteří však také doplatili na úklady červnového počasí popsané v úvodu.

Potom nastala opět pauza, vzniklá účastí velkého počtu soutěžících na ME v Ivančicích. Až ke konci měsíce opět začaly docházet maily s výsledky. Napsal tedy Honza Zelenka z Mělníka.

Posílám výsledky z dnešního létání korespondenční soutěže. Létali jsme dnes ráno 28.6. v Jelenici za mírného západního větru, pěkně pod mrakem za příjemné teploty.

Ivan Šebánek v průběhu doby opravil svého  Jestřába, a tak ho i přiměl k létání. My dva, s Vlastou Macholdou  jsme použili osvědčené modely, ale již připravuji novou zbraň na druhé pololetí pro kat. ARC-A2.

Těšíme se, že se Vás více objeví na naší lize Důchodců a jejich přátel, která začíná 16.7. – bližší informace jsou na stránkách klubu www Modelklub-melnik.cz

Josef Hejsek odlétal až 29.6. 

Asi jsem poslední, kdo odlétal červnové kolo, ale dříve jsem nestíhal. Po ME byla únava a lenost také zapracovala.

 S Vladimírem jsem byl domluven na 29., ale předpověď byla vítr 6,2 m/s, tak jsme to posunuli až na poslední den.

Žádná výhra to ale nebyla, počasí bezva letní, ale vítr ze SV, což zde znamená dolů z hor a to je špatně.

Podle toho to také vypadá, vůbec to nelétalo, o termice ani zdání. Létalo to jako když se chystá přistát vrána.

Pouze výšky na vleku uspokojivé. Tak snad příště…….

František Machač se svými vnuky odlétal až poslední den, 30.6.

Tak jsem myslel, že červen asi už vypustíme všichni tři. V prvé řadě konec školního roku u Štěpána a Jonáše. Do toho trochu trénování, téměř každý týden soutěž a k tomu všemu čtyřdenní maraton Mistrovství Evropy. Myslel jsem, že se vnukům už ani nebude chtít to odlítat. Omyl, dneska přiklusali, že jdeme na to. Odlítali jsme to všechno dneska 30.6., sic na dvakrát. Štěpán dopoledne a Jonáš a já k večeru. Ráno to ještě nosilo, ale k večeru už to bylo přehřáté, že jenom klasicky – dolů. Teplota 35°C vítr SV do 2m/s. Prostě hrůza. Ale přesto zdravím na prahu letních prázdnin.

No a na závěr ještě pár řádků od našich kolegů ze Slovenska.  

V júni sme toho moc nestihli. Zlé počasie a účasť na ME v Ivančiciach nás plne vyťažili. A teraz na záver mesiaca je taký úpek, že to sa fakt nedá. Už tretí deň za sebou máme teplotu vzduchu v tieni blízko 38. A naozaj skromne posielam iba jednu fotku.Takže iba v skratke:  Všetko je v OTVR.

Co dodat závěrem, snad jen pěkné prázdniny a více času na korespondenční soutěž.

Váš Pepík Kubeš

A ještě průběžné výsledky