Kdo je muž z fotografie, a co ti další?

Konečně se dostávám k další fotografii, kterou jsem publikoval v povídání o webu. Je to tato barevná fotografie.

Po tom, co jsem fotku zveřejnil se ozval Vláďa Kostečka a povídá „ten člověk vlevo je Jaroslav Bartůněk, nás první přeborník ve RCV2.“ Druhý, kdo se ozval, byl Honza Kypta, který byl také přesvědčen, že ten levý muž je pan Bartůněk, modelář z Prahy.

Tak již víme, kdo je ten muž vlevo. Jenom nevíme, kdo jsou ti ostatní. Sázel jsem na to, že když se mi podaří kontaktovat pana Jaroslava Bartůňka, tak se dozvím, kdo jsou ti ostatní.

Začal jsem tedy pátrat. Náhoda mi přála. Pan Jaroslav Bartůněk je aktivní modelář z klubu Praha 4. Náčelník pražského klubu Tomáš Navrátil mi na něj dal kontakt. Takže jsem mu napsal. Odpověď přišla zanedlouho.

Dobrý den, na fotce jsem to skutečně já. Model je Metaxa 2, proti původní verzi neměla brzdící štíty, profil byl v té době dost používaný E-205, hloubka 250 mm a rozpětí 2,6 metrů. Rok vzniku 1983 a v roce 1984 jsem s modelem létal na MR na Kladně. Na fotce ostatní modeláře bohužel nepoznávám.

S pozdravem Bartůněk

Jsem rád, že jsem mohl panu Bartůňkovi napsat. Mimochodem, jako dítě jsem na jmenovaném přeboru byl jako pomocník, nosil jsem vysílačky, měřil, zapisoval, to byla tenkrát nutnost. Ale to všichni víte.

Nejprve se pojďme podívat na model Metaxa. V prvním provedení měl klapky a také laminátový trup. Rozpětí modelu bylo 2500 mm a váha 1300 gramů. Model vyšel časopisu Modelář číslo 12 v roce  1982.

Jak psal pan Jaroslav Bartůněk, vyfotografovaný model je již Metaxa 2, která měla rozpětí 2600 mm. Svůj první titul získal na Kladně, kde jsme my, LMK Kamenné Žehrovice pořádali přebor. Celý článek i s fotkou Libora Dvořáka se svým otcem naleznete opět ve stejném čísle Modeláře z roku 1982 stejně  jako model Metaxa.  

Článek sepsal Radoslav Čížek. Kromě závodníků zmínil i Vláďu Kostečku, jakožto startéra a poděkoval dalším členům klubu, například Zdeňku Hesslerovi a nejmenovaným dalším. Když se podíváte na celkové pořadí, naleznete zde kromě prvního přeborníka Jaroslava Bartůňka také nedávno zesnulého Vláďu Perglera na pátém místě a Vláďu Horáka na místě desátém. Kdo mě zaujal je J. Tůma ze Severočeského kraje. Až Jirku Tůmu (Severka Suché) potkám, zeptám se ho, zda to náhodou nebyla jeho maličkost, kdo byl tenkrát u nás na letišti.

Pak jsem ještě zabrousil do roku 1984, navedla mě na to odpověď pana Bartůňka. Ve jmenovaném roce se přebor opět konal na Dobré u Kladna. V Modeláři číslo 10 z roku 1984 jsem nalezl odpověď kdo je na fotografii.

A zde je celý článek.

Mimochodem, v současné době již na Kladně takovou soutěž neuspořádáme. Provoz letiště to nedovoluje.

Střípek z historie poskládal

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis modelář, archiv LMK KŽ