Kdo je muž v uniformě?

Jistě čekáte na informaci, kdo je muž v uniformě ČSA, kterého jsem uvedl na fotografii s Radoslavem Čížkem.

Tento muž je Václav Chalupníček. Pro mnohé to nebyla hádanka, protože jej ihned poznali. První, kdo se ozval byl Honza Kypta, který mi poslal materiál o jeho větroních. Zároveň Petr Knob. Petr velice krátce zavzpomínal, protože spěchal dokončit svůj model pro Mistrovství Evropy.

Ahoj Jirko,

 nestíhám, tak tedy jen krátce. Na fotografii je spolu s Radoušem pan Václav Chalupníček. Pamatuju si ho z mých účastí na F3B-čkách. On byl třída nejen s pilotováním, ale i s vybavením. On mohl létat, cestovat a mohl přivézt. Ale i já měl serva Futaby sedmičky, stály se na to tenkrát fronty, ale dalo se to za 500,- sehnat. Mám je dodneška v Bomberovi a chodí jako dřív. Holt baterky byly ze Slaného, ale létali jsme všichni!

Měj se, zdraví,

Petr

Po Petrovi se ozval Gusta Bulín, který opět trochu zavzpomínal

Ahoj, na fotce je můj kamarád Vašek Chalupníček. Setkávali jsme se téměř na všech soutěžích větroňů. Létal hodně s Graupnerovým Cirrusem, nebo s Cobrou od Honzy Hořavy. Jako kapitán ČSA měl možnost si opatřit vždy perfektní vybavení. To byla především sedmdesátá léta. Bezvadný člověk.

Zdraví Gusta Bulín.

No a dalším byl Pepík Kubeš, který poslal SMS.

Ještě se vrátím ke Gustovi, na Memoriálu mi ještě říkal o jeho cestě na F3B tuším do Popradu, to byl Tatranský pohár. Letěl tenkrát s Václavem Chalupníčkem, který byl v té době již Leteckým inspektorem. Piloti si dávali záležet, a tak Gusta zažil „Butter Landing“. Tedy přistání, kdy to ani necukne.

My máme v našem archívu několik fotografií Václava. Tak se na ně podívejte.

První je ze začátku sedmdesátých let, na Velké Dobré. V pozadí je les „U Sletiště“ a nevyhořelý dům pionýrů „Lapák“. Václav v té době holdoval 4metrovým strojům. Václav je druhý z leva. Ten malý klučina u Franty Dvořáka je Libor. Pak následuje Radoslav Čížek, Richard Metz (jak sám okomentoval tuto fotografii, „s nejmenším modelem“), Zdeněk Formánek. Úplně vpravo je Honza Hořava, zrovna se díval jinam, asi houkal vlak. Jeho model se jmenoval Fantom a v té době byl členem Žehrovského klubu.

Ještě jedna fotka ve stejné skupince. Tady je Václav první zleva.

Fotka z přelomu 70tých a 80let. Radoslav Čížek s přihlížejícím Václavem. Ta škodovka by dokonce mohla být Václavova. Měla takovou tu světlou zelenou barvu. Tu bledou, více jak čerstvý hrášek. Myslím, že vozil kladenskou značku. Ale třeba si to pletu s Honzou Hořavou.

Ještě fotka z časopisu Modelář číslo 11 1980. Václav byl hodně úspěšným modelářem.

A nyní k jeho strojům. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let stavěl velké modely. To jste již zjistili z předchozích fotografií. Ale Václav létal i kategorie V2 a samozřejmě F3B.

V Časopise Modelář číslo 7 v roce 1975 vyšel jeho model Vážka. Nebyl to sice plný stavební plán, ale zajímavý stroj je důležité ukázat. Osobně jsem o něm nevěděl, ale poslal mi jej Honza Kypta. Model má opravdu velikou štíhlost křídla.

Zajímavý model. Hlavice by se dala vyrobit z balsy a použít uhlíkovou trubku na výložník.

Dalším modelem, který Václav navrhl byla slavná Lilie. V podstatě navržena dle rakouského modelu Dassel. Mimochodem, laminátové trupy ve vysoké kvalitě k tomu vyráběl Honza Hořava. Ale to všichni víte. Na fotkách je právě Honza. Ještě Chalupníčkův model měl jednu zvláštnost, brzda byla vytvořena vyklápěcí kabinou. Pamatuji si, jak jsem na to koukal „jak zjara“. Pro mě, jako malého kluka byl ten model vrchol techniky. Pak samozřejmě Cobra Honzy Hořavy. Tu jsem hrozně chtěl. Ale to jsem odbočil.

Václav Chalupníček získal v roce 2015 vyznamenání za celoživotní výkon povolání dopravního pilota ČSA, inspekční a výcvikovou činnost.

Viz zápis z poslanecké sněmovny:

9. schůze podvýboru pro inovace, letectví a kosmonautiku (14. 4. 2015)
„Udělování ocenění za celoživotní přínos pro české resp. čs. letectví, kosmonautiku a jeho propagaci za rok 2014“- 13. dubna 2015“

Ještě bych chtěl ukázat drobnosti, které jsem objevil na Rajčeti pana Andrýska, který má jednu galerii věnovanou začátkům létání kategorie F3B.

Poslední obrázek je titulní stránka Modeláře číslo 9 z roku 1984. V té době se již muselo létat s elektrickými navijáky a Babety šli do sklepa. Honza Hořava startuje Cobru a Václav Chalupníček kontroluje naviják. Fotka je z Mistrovství ČSSR v Rokycanech.

Bohužel Václav již není mezi námi, a tak na něj zbyly alespoň tyto vzpomínky. Václav odešel 28.5.2017 ve věku 86 let.

Jirka Hloušek

Zdroj: časopis Modelář, rajče pana Andrýska, archív LMK KŽ