Kdo je muž s letadlem na rameni?

V rámci svého pravidelného měsíčního blogu o webu a dalších událostech, který jsem publikoval v prosinci, jsem ukázal fotografii dvou mužů a ptal se, kdo je ten muž vlevo. Asi očekáváte, že vám po této otázce ihned napíši, kdo je ten muž. Ještě zvlášť, když vezmete, jak složitě jsem popisoval indicii, dle které je možné muže poznat. Tak pojďme na to.

Nejprve si ukážeme jmenovanou fotografii.

Na druhé straně fotografie je napsáno toto:

Na fotce je tedy zobrazen Ing. Jaromír Jančařík. Jsem přesvědčen, že je to ten muž, který drží model.

O Jaromíru Jančaříkovi si můžete přečíst článek Luboše Koutného na stránkách SAM78:

https://sam78.cz/2013/04/19/zakladatele-brnenske-modelariny-jaromir-jancarik/

Vraťme se ale ještě k fotografii. Jak z textu vyplývá, neposlal tuto fotku Radoslavu Čížkovi Jaromír Jančařík. Kdo tedy? Právě ten muž vpravo. Smířil jsem se s tím, že se to nedozvím.

Jenže se ozval Jirka Veinfurt a napsal:

Já bych řekl že ten model na fotu je Sirius a ten pán je Ervín Farský .

Tím mě značně znejistěl a málem mi mou konstrukci zbořil. Jirka nekoukal na mé indicie, ale podíval se na model a určil autora. Začal jsem hledat na webu model Sirius. Našel jsem jej na stránkách SAM78. Model na fotce a v dokumentaci je podobný ale není stejný. Vzhledem k tomu, že fotka je z roku 1946, může se jednat o model, který inspiroval pana Farského. A tak usuzuji, že Jirka Veinfurt netrefil model na fotce ale trefil Ervína Farského i když myslel toho druhého muže. Muž v kabátu a v obleku je tedy také identifikován. Z čeho tak usuzuji? Podívejte se na dokumentaci, kterou jsem stáhl ze stránek SAM78.

Model je podobného stylu, jenom zakončení křídel je jiné. Ocasní plochy rovněž nejsou stejné. Pak se podívejte na fotografie Ervína Farského s modelem Sirius a porovnejte s mužem v kabátu.

A pak ještě porovnejte tvář v klobouku a v letecké kukle.

Ten druhý muž vpravo, co byl vyfocen společně s Jaromírem Jančaříkem, tedy bez modelu ale v obleku je dle mého Ervín Farský. Pravděpodobně fotku poslal pan Farský Radoslavovi Čížkovi někdy v roce 1946. Krásná fotka, jak by řekl Vláďa Valenta.

Co ještě zbývá? Přeci, od čeho je ten trup co byl na sněmu.

Ten trup je z modelu Jaromíra Jančaříka SV-1. O tomto modelu jsme na webu psali v minulosti. Bylo kolem toho nějaké hledání, moc se ten model líbil německým kolegům a autor německé publikace o historických modelech jej původně chtěl na obálku své knihy. Takže tady je ten článek, kde jsou fotografie a povídání pana Radima Merty, který model postavil.

Tak a to je všechno.

Děkuji Jirkovi Veinfurtovi za jeho přispění k určení muže na pravé straně.

Jirka Hloušek

Zdroj: Stránky SAM78.cz, archiv LMK Kamenné Žehrovice