Ještě jednou model SV-1

Na obrázku je model SV-1 postavený panem Václavem Weisgerberem . Model má uvedený chybný rok vzniku a poněkud pozměněným jménem majitele. Obrázek byl uveden v Informačních listech číslo 61 v roce 2001, kdy byl redaktorem Radoslav Čížek.

Já se ještě vrátím k modelu SV1. O tento model se nezajímají jen kolegové z Rakouska, ale v mezičase se ozvali další modeláři, tentokráte z Německa. Zajímali se také o stejný model Jaromíra Jančaříka s tím, že by některé informace rádi uveřejnili v jejich publikaci, která by vyšla příští rok v nakladatelství VTH Publisher v Německu.

https://shop.vth.de/bucher

Pánové mne poprosili o fotografie modelu a plán. Plán jsem odeslal a po hledání jsem nalezl fotografie modelu na stránkách LMK Boskovice.

https://www.modelariboskovice.cz/

Model postavil pan Radim Merta. Kontaktoval jsem pana Mertu a domluvil jsem se s ním na tom, že vyhledá fotografie modelu a tyto umožní publikovat v německé ročence. Slovo dalo slovo a pan Merta se ozval a poslal krásné fotografie modelu. Tyto jsem pak poskytl německým kolegům.

Jenže tady příběh nekončí, protože jsme se s panem Radimem Mertou dohodli, že fotografie a další informace uveřejníme na našem webu SAM95. A vězte, neudělat to, by byla veliká škoda.

Ale dejme slovo Radimovi Mertovi, který model postavil pro své létání.

SV-1 není to bůhvíjaký výkonný stroj, ale má velice pěkný letový projev. Umí létat velice pomalu a hlavně, startuje ze země i z travnatého povrchu, stačí mu cca 5-6m a je ve vzduchu. V modelu byl původně zabudován motor Tornado 5ccm, ale nebylo to ono, takže aktuálně je osazen motorem MVVS 3,5ccm, upraveným na diesel. Má funkční RC karburátor a létá na klasické éterové palivo. S modelem jsem havaroval, spadl ze cca 10 metrů a byl docela solidně poškozený. Po opravě ještě nemá sjednocený povrch a doplněné zelené plochy a imatrikulaci, proto vypadá tak „otrhaně“.

Ještě jsem postavil další docela neobvyklé éro, které mám velmi oblíbené a létá famózně. Je to Swami (kosntruktér Jerry Stoloff, 1944 ), opět klasická stavba z původních materiálů. Pohon replikou diesel 1,8ccm. Potah je probarveným vliesem.

Plán je možné nalézt na Outerzone.

Letos na jaře v covidovém domácím vězení jsem postavil původně wakefield a omotoroval 0,6ccm motorem Pfeffer – je na obrázku, California Champion. Výklopná přední noha je srandovní, na let se zaklopí. Plánuji do modelu umístit slinější motor 0,8ccm.

Plánek je možné stáhnout z Outerzone

Nebo je možné plánek získat z Aerofred

Mějte se fajn !

Radim Merta