Jubileum Richarda Metze

Vážení kolegové, kamarádi,

tento měsíc, 12.7, oslaví náš dlouholetý člen Richard Metz významné jubileum. Richard se dožívá požehnaného věku 85 let. Rád bych tady vzpomenul jeho celoživotní modelářské dílo.

Richard začínal svou modelářskou pouť v klubu LMK Kamenné Žehrovice. Jako žák tedy zažil asi nejslavnější éru Žehrovského klubu. Potkal se tedy s legendami jako byl František Kratina, František Dvořák ,Jan Cimbura, Emil Brauner, Vláďa Horák, Zbyněk Pech, Josef Harapát a další. Na konci let padesátých pak odešel do klubu Kladenského. Již na konci padesátých let zkonstruoval a publikoval několik modelů. To pokračovalo v letech šedesátých až do let osmdesátých. Jeho modely naleznete v časopise Letecký modelář či Modelář. Konstruoval jak větroně, tak motorové modely či gumáky. Na Žehrovických klubových stránkách jsem uvedl seznam Richardových konstrukcí, které jsem dohledal:

Donald 1959 Větroň A2
Tomík 1960 Větroň A1
Combat 1960 Upoutaný model
Racek, Racek2 1961 Gumový pohon
Naviják 1961 Naviják pro volné modely
Denis 1961 Větroň A2
Špaček 1961 Větroň A1
Čajka, Čajka 2 1963 Motorový – volný
Pluto – házecí kluzák 1964 Házedlo
Tomík 4 1964 Větroň A1
Zuzana 1964 Větroň A1
Start 1967 Motorový – volný
Káně 1967 Větroň ,Gumový pohon
Jestřáb 1967 Gumový pohon
Luňák 1980 Model na CO2

Po roce 1989 se přidal k historickým modelářům a v našem klubu je členem dodnes. Jako první v republice sesbíral a shromáždil seznam konstrukcí Radoslava Čížka a vydal je tiskem pod názvem Almanach konstrukcí modelů letadel Radoslava Čížka . Dílo bylo vydáno ku příležitosti 80. narozenin našeho zakladatele klubu. Je to velmi záslužný čin, protože tento seznam je takové „evangelium“ českého modeláře, které má doma nejeden historický modelář.

Richard ačkoliv již nelétá, navštěvuje naše akce a rád promluví s našimi modeláři.

Mám na Richarda osobní vzpomínku. Bylo to z krajského přeboru „STTM – Soutěž technické tvořivosti mládeže“ myslím z roku 1980 v Bubovicích. Připravoval jsem se na let s mým modelem kategorie A3. Počasí nic moc a všude mokro, vítr, zima. Jen na chvilku jsem položil  model na zem, abych vyndal doutnák z krabičky. V tu chvíli se objevil chlapec v modrých rukavicích a prošel přes model. Byl jsem na mrtvici. Tehdy Richard vzal model do péče, slepil ulomené ucho epoxidem. Udělal to velmi odborně, takže to nebylo vidět. Bohužel byla taková zima, že to nezaschlo a já jsem soutěž odlétal s těžším modelem a nepostoupil. Ale opravdu jsem tehdy koukal, jak se může rozšlápnutý model opravit aniž by to bylo vidět.

Na snímku je Richard s další legendou našeho klubu, Frantou Maříkem. Sešli se ku příležitosti Modelářského Silvestru v Doksech u Kladna.

Richardovi přejeme hodně zdraví, entuziasmus a  sílu do dalších dní a let.

Za výbor SAM95 Bohemia, Jirka Hloušek

Zdroj: Letecký modelář, Modelář

Foto: Michal Kohutič