IKARUS IV Pepíka Hejska

Začátkem letošního roku jsem začal hledat neokoukaný větroň kategorie A2, který by byl stavebně jednoduchý a létavý. Moc se mi to nedařilo, ale nakonec to zachránil Honza Kypta, který mě navedl na tuto maďarskou konstrukci. Podklady, včetně zjednodušeného stavebního výkresu, publikoval Radek Čížek v IL č. 73 z roku 2003.

Na modelu není nic složitého, je účelně navržen. Pouze profil křídla je v oblasti odtokové hrany velmi úzký a žebra jsou k odtokové hraně fixována malými trojúhelníky balzy. Model se zúčastnil MS pro volné modely v Mladé Boleslavi v roce 1957, létali s ním dva maďarští účastníci.

 Přestože jsem kdysi také létal A2, nějak se mi z výkresu nepodařilo pochopit systém determalizátoru na tomto modelu. Nicméně, pro současné soutěžení je to nepodstatné.

Křídlo se nasouvá na dva dráty o průměru 3mm. První drát je v mosazné trubce zalepené mezi dvěma hlavními nosníky, druhá trubka je přilepena a přivázána k pomocnému nosníku křídla. U výškovky je netypické její „přesazení“ přes konec trupu. Dalo mi trochu přemýšlení, jak ji upevnit. Nakonec jsem to vyřešil dvěma plastovými šrouby o průměru 3mm. Naopak výhodou je nedělené vlastní výškové kormidlo.

Trup se staví velice snadno a, kdo postavil nějakou konstrukci R. Čížka, nemá problém. Snažil jsem se umístit serva co nejvíce dopředu, abych nemusel moc dovažovat. Použil jsem serva Hitec 55, možná by stačila i menší.

Vzhledem k tenkému profilu a předchozím zkušenostem jsem křídlo rovnou potáhl 2x. Spodní vrstva je vlies, vrchní tenký modelspan. Toto řešení je plně vyhovující. I při razantním vleku křídlo nechytá flutter, pouze se prohne.

S ještě s nezalétaným modelem (pouze pár letů za domem na krátkém gumicuku) jsem se zúčastnil MČR v Holešově. V podstatě až při soutěži mi se zalétáváním pomohl Fanda Machač. Z výsledku je vidět, že model je skutečně velmi létavý. Letová hmotnost modelu je 450 gramů, za méně se mi to nepodařilo.

Josef Hejsek,

SAM 95 – 04                                                                                                      16.09. 2022

Foto: Josef Hejsek


Pojďme se podívat na historii:

Jak již bylo zmíněno, model publikoval Radoslav Čížek v Informačních listech 73.  Sken nebyl nijak kvalitní, ale byl doplněn informacemi z historie.

V našem, tedy žehrovském, archivu jsem našel originál plánku. Rychle jsem se snažil jej naskenovat, ale bohužel, pauzák se kroutil, a tak není úplně ideální. V podstatě to dopadlo stejně jako ve zmíněných IL.

Asi je tam z principu něco špatně.

Jirka Hloušek

Zdroj IL a archív KŽ