Historici v Mýtě

Dobrý den,

v sobotu a neděli 11. a 12. května  organizoval Petr Svoboda na letišti v Mýtě dvousoutěž historických modelů. V sobotu motoráky a v neděli větroně.  Předpověď počasí na víkend nebyla příznivá, na sobotu mírně lepší než na neděli.  Sobotní počasí nakonec dovolilo celou soutěž motoráků odlétat. Těsně po přistání posledního soutěžního letu  přišla hůlava a tak udílení cen proběhlo  pod přístřeškem za vydatného deště.  

Během soutěže bylo k vidění několik výborných výkonů. Mě osobně nejvíce zaujaly lety  našeho člena Jirky Veinfurta, který vyhrál solidně obsazenou kategorii Classic Texaco.  Éro i motor mu chodí opravdu parádně a myslím, že je žhavým kandidátem na vítězství MČR.  Kategorie BRC-E-W se zase pomalu stává monotypovou soutěží modelu Sokol G465. Z pěti modelů v rozletu byly čtyři právě tohoto typu. Jediným mohykánem s byl v rozletu Vláďa Valenta, také z našeho klubu, s gumákem Čížkovy konstrukce.  

Došlo i na třísky, a dva modely jsou již v modelářském nebi, bohužel, jeden z nich můj…

Soutěž se povedla,  snad jen bezpečnost provozu mohla být trochu lepší. Z původního úmyslu startovat ze vzdálenějšího místa vlivem větru a možná i pohodlnosti soutěžících sešlo a obzvlášť velké motoráky startující ze země mezi přihlížejíci modeláře byly, podle mého názoru, opravdu nebezpečné. Asi nejvíc by o tom mohl vyprávět Vláďa Valenta, který v zápalu focení, málem přišel o hlavu od startujícího plnokrevného KL 61 Slávy Štorka. Jeho fotka  na rajčeti je více než výmluvná…

Nedělní větroně se z důvodu přecházející studené fronty a s tím spojeným deštěm a silným větrem nelétaly. Tak snad si to vynahradíme tuto neděli na Memoriálu Radoslava Čížka!
Děkujeme Petrovi Svobodovi za organizaci!  Modeláři v Mýtě mají hezkou plochu i zázemí. Předpokládám, že něco podobného nám na Kladně začne brzy scházet, neboť i když můžeme využívat spodní plochu Kladenského letiště, provoz letecké školy začíná houstnout a létání v ose dráhy, kde jsou na okruhu čtyři Cessny brzo přestane bavit obě strany. 

Jiří Hruška, prezident SAM 95 Bohemia