Gentle Lady – Něžná dáma od Carla Goldberga

V roce 1980 v časopise R/C modeller únorové číslo, byl zveřejněn větroň Carla Goldberga. Byl to Dvoukanál s názvem Gentle Lady. Model byl poměrně jednoduchý a samozřejmě skladný. V původním článku autor modelu poměrně sáhodlouze vyjmenoval, co všechno dělal, než model navrhl. Jak sbíral zkušenosti a doporučení od větroňářů atd. Prostě je potřeba myšlenku správně prodat. To se také vyplatilo, protože Carl nelenil a jako důchodce začal tento model vyrábět jako stavebnici. Model byl řízen dvoukanálovou soupravou buď Acoms, anebo Sanwa. Ty značky jistě znáte, vždyť se psal rok 1980. Ale na modelu prý byl zkoušen i aparát od Futaby a Kraftu. Asi docela nepodstatná informace ale na druhou stranu, je potřeba vysvětlit, že značkové soupravy nejsou od věci. Baterky používal o velikosti 450 mAH, ale kdo chtěl něco lehčího, mohl použít i menší.

Rozpětí modelu je téměř dva metry, konkrétně 1987 mm. Plocha celého modelu je 42,77 dm2. Váha modelu byla 708 gramů. Konstrukce modelu je jednoduchá, modeláři by neměla přinášet potíže. Ostatně to můžete posoudit sami z přiložených fotografií a plánu. Výškovka je rámová a křídlo má profil s rovnou dolní hranou. V jednoduchosti je krása. Model byl potažen již folií, což designově model zvedlo a zatraktivnilo.

Co říci závěrem? Model Carl Golberga Gentle Lady je určitě dobrá volba pro ty, co chtějí nenáročný model na stavbu. Žebra jsou rozkreslena zde.

Kdo by chtěl vyzkoušet stavebnici, určitě po drobném pátrání po různých webech na nějakou narazí. Dělají se reedice takových stavebnic a rozhodně nemusí shánět tu původní. Model je rovnou dvoukanál a tak nemusí řešit přestavbu výškovky.

Třeba si jej u nás někdo postaví.

Jirka Hloušek

Zdroj: Outerzone, časopis R/C modeller