Finský model z korespondenční soutěže.

Asi jste zaznamenali, že Ludovít Pec létá s finským modelem Lokki. Finská konstrukce je v našich krajinách poměrně neobvyklá. Je tedy skvělé, že se Ľudo do takové práce pustil. Podívejme se nejprve co o modelu napsal Pavol Rábek na stránky SAM119.

Po konzultáciách so severanmi sa pustil do stavby. Model má nezameniteľný pôdorys s nezvykle malým vzopätím krídiel. Napriek tomu dokáže lietať stabilne a pomaly a navyše s veľmi malým opadaním. Podľa vyjadrenia severských modelárov, je zrejme tento Ľudov model jediným exemplárom v Európe a s najväčšou pravdepodobnosťou aj na svete. Nech sa páči pokochajte sa nezvyklou siluetou, s blaníkovským záporným šípom.

Co jsme zjistili o modelu.

Konstruktérem je finský modelář Simo Viljanen . Model navrhl v roce 1943. Rozpětí je 2500 mm. Křídlo je opravdu atypické a ne zrovna lehké na stavbu.

Model se jmenuje LOKKI, v překladu to znamená Racek. S tímto modelem létal Simo Viljanen a jeho kolega Silmunen v roce 1944 v Jämijärvi na mezinárodní soutěži, kde se účastnili modeláři ze Švédska a Finska. Model létal velice dobře. Viljanenův model bohužel přistál do hromady dřeva a rozbil se. Byl opraven ale trup byl při opravě zkrácen. Tím pádem došlo ke zmatkům ohledně rozměrů modelu. Přesto tyto byly vysvětleny a plán zaznamenám tak, jak byl model původně navržen.

Originál plán 1:1 nemáme. Takže vám alespoň poskytneme co nejlepší obrázek, který jsme sehnali. Je možné, že je v kvalitě pro 1:1 plán.

Jirka Hloušek

Zdroj: stránky SAM119

Foto: Pavel Rábek